O3 Out of the Ordinary: Σεμινάρια Πιστοποίησης στην Εκπαιδευτική Ρομποτική. Webinar με θέμα: Back to class. Επιστρέφουμε στην τάξη με ασφάλεια και νέες εκπαιδευτικές λύσεις

«Back to Class 2021- 22 & LEGO® Education Academy από την O3 Out Of Ordinary!»

O3 Out Of the Ordinaryhttps://www.o3.gr

Η O3 Out of the Ordinary αποτελείται από μία ομάδα εκπαιδευτικών με εμπειρία 7 χρόνων στον κλάδο της εκπαιδευτικής ρομποτικής. Στόχος μας είναι να παρέχουμε ολοκληρωμένες εκπαιδευτικές λύσεις και συμβουλευτική, σχετικά με τις νέες τεχνολογίες και την καινοτομία στην εκπαίδευση και συνεχή υποστήριξη στο διδακτικό έργο.

Η εταιρεία μας προσφέρει δωρεάν συμβουλευτική για εκπαιδευτικές επιχειρήσεις που θέλουν να εντάξουν την ρομποτική στην εκπαιδευτική τους δράση. Επίσης, παρέχει επιμόρφωση και συνεχόμενη υποστήριξη των εκπαιδευτικών σε θέματα καινοτόμων μεθόδων διδασκαλίας με χρήση της εκπαιδευτικής ρομποτικής καθώς και προτάσεις για νέα εκπαιδευτικά προγράμματα και διαγωνισμούς ρομποτικής. Τέλος, στην ιστοσελίδα της Ο3 μπορεί να βρει κανείς προσφορές για τον απαραίτητο εξοπλισμό ρομποτικής που θα καλύψει κάθε εκπαιδευτική του ανάγκη.

Στο πλαίσιο της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών σχετικά με όλες τις καινοτόμες τεχνικές εκμάθησης STEAM της LEGO® Education, η O3 Out of the Ordinary προσφέρει Σεμινάρια Πιστοποίησης στην Εκπαιδευτική Ρομποτική από την LEGO® Education Academy. Έχοντας ως στόχο να βρισκόμαστε πάντα δίπλα στους εκπαιδευτικούς και να προσαρμοζόμαστε στις συνθήκες της εποχής, τα σεμινάριά μας κατά τη διάρκεια του Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθούν τόσο εξ αποστάσεως όσο και δια ζώσης.

Οι ημερομηνίες διεξαγωγής των σεμιναρίων είναι οι ακόλουθες:

ΑΘΗΝΑ:

•  BricQ Essential: 15 Οκτωβρίου 17:00 – 21:00 (A’ έως Δ’ Δημοτικού)

• SPIKE Essential: 25 & 29 Οκτωβρίου 17:00 – 21:00 (A’ έως Δ’ Δημοτικού)

• SPIKE Essential: 17 Οκτωβρίου 10:00 – 18:00 (A’ έως Δ’ Δημοτικού)

• SPIKE Prime: 31 Οκτωβρίου 10:00 – 18:00 (Ε’ Δημοτικού έως Γ’ Γυμνασίου)

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ:

• SPIKE Prime: 23 Οκτωβρίου 10:00 – 18:00 (Ε’ Δημοτικού έως Γ’ Γυμνασίου)

REMOTE TRAINING:

• SPIKE Essential: 18 & 20 Οκτωβρίου 10:00-14:00 (A’ έως Δ’ Δημοτικού)

• BricQ Essential: 21 Οκτωβρίου 10:00 – 14:00 (A’ έως Δ’ Δημοτικού)

• BricQ Prime: 27 Οκτωβρίου 17:00 – 21:00 (Ε’ Δημοτικού έως Γ’ Γυμνασίου)

• STEAM PARK: 25 & 27 Οκτωβρίου 17:00 – 21:00 (Προσχολική Ηλικία)

• SPIKE Prime: 19 & 21 Οκτωβρίου 17:00 – 21:00 (Ε’ Δημοτικού έως Γ’ Γυμνασίου)

Για λόγους ασφαλείας και υγιεινής, τηρούνται αυστηρά όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας για τον Covid-19.

Σχετικά με τον απαραίτητο εξοπλισμό που θα χρησιμοποιηθεί για να ολοκληρωθούν τα σεμινάρια η εταιρεία μας παρέχει δωρεάν το δανεισμό του.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τους έμπειρους εκπαιδευτές μας, τις καινοτόμες εκπαιδεύσεις τους και τις δηλώσεις συμμετοχών επικσεφτείτε την ιστοσελίδα μας:  https://www.o3.gr/lego-education-academy/

ή παρακολουθήστε το παρακάτω Webinar.

Η πανδημία έφερε αλλαγές αλλά και μια επανάσταση στην εκπαιδευτική διαδικασία. Κάθε εκπαιδευτικός, διευθυντής, ιδιοκτήτης φροντιστηρίου ή ΚΔΑΠ και όλοι οι μαθητές κλήθηκαν να προσαρμοστούν ταχύτατα σε νέες συνθήκες εκπαίδευσης. Αποδείξαμε όλοι μαζί ότι η εκπαιδευτική διαδικασία δεν έχει όρια!

Η Ο3 από την πρώτη στιγμή ήταν δίπλα σε κάθε συνεργάτη της με προτάσεις και καθοδήγηση για να προσαρμοστεί η εκπαίδευση STEM και Ρομποτικής στις νέες συνθήκες. Από τότε στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας μας GET IN GEAR ξεκινήσαμε δωρεάν και ανοιχτά σε όλους σεμινάρια για την εφαρμογή του STEM στην εξ’ αποστάσεως διδασκαλία. Ήδη από τον Οκτώβριο του 2020 εισήγαμε στην Ελλάδα το Hybrid Learning, την λύση για μικτή εκπαίδευση στην τάξη και το σπίτι. Συνεχίσαμε τα σεμινάρια LEGO Education Academy με μεθόδους εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Με την νέα πρόταση της LEGO Education που παρουσιάσαμε τον Ιανουάριο, το BricQ Motion Essential & Prime, αποδείξαμε για άλλη μια φορά ότι η εκπαίδευση μπορεί να συμβεί παντού!

Τώρα έφτασε η ώρα να επιστρέψουμε στην τάξη, και για ακόμη μια φορά είμαστε δίπλα σας με εκπαιδευτικές λύσεις και προτάσεις για όλες τις βαθμίδες και όλες τις μορφές εκπαίδευσης.

Σας προσκαλούμε την Δευτέρα 11 Οκτωβρίου στις 18:00 στο Get In Gear Event της O3 για να σας παρουσιάσουμε τις προτάσεις μας για εκπαιδευτικά προγράμματα που μπορείτε να εισάγετε στο πρόγραμμα σας έως την λήξη του σχολικού έτους αλλά και καλοκαιρινά προγράμματα.

Για δήλωση συμμετοχής επισκεπτείτε τον παρακάτω σύνδεσμο: https://share.hsforms.com/17HseyokbTS-Bua-ADYDyCw4pmyr

MEDIA CONTACT:

Δημήτρης Σίσκος