4ο Θερινό Σχολείο ΤΠΕ & Δημιουργικότητα: «Εφαρμογές επαυξημένης πραγματικότητας στην εκπαίδευση»

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δ.Ε.,  το Εργαστήριο Προηγμένων Μαθησιακών Τεχνολογιών στη Δια Βίου και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση [Ε.ΔΙ.Β.Ε.Α], του Πανεπιστημίου Κρήτης, και το Δίκτυο Καινοτομίας για τη Δημιουργικότητα και τις ΤΠΕ στην Εκπαίδευση διοργανώνουν το 4ο Θερινό Σχολείο «ΤΠΕ και Δημιουργικότητα» με θέμα:

«Αξιοποίηση εφαρμογών επαυξημένης πραγματικότητας στην εκπαίδευση».

Σκοπός: Σκοπός του 4ου Θερινού Σχολείου είναι η ανάδειξη της συνεργατικής δημιουργικότητας με τη χρήση των νέων τεχνολογιών και ειδικότερα της επαυξημένης πραγματικότητας, ως μια από τις πλέον σημαντικές προκλήσεις που αντιμετωπίζει  ο σκεπτόμενος εκπαιδευτικός – πολίτης,  προκειμένου να ανταποκριθεί με κριτικό τρόπο στις απαιτήσεις
​της νέας εποχής.

​Σε ποιους απευθύνεται: Στο 4ο Θερινό Σχολείο μπορούν να συμμετέχουν εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων από την πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, καθώς επίσης και φοιτητές – απόφοιτοι ΑΕΙ-ΤΕΙ.

Το Θερινό Σχολείο θα πραγματοποιηθεί στους χώρους του ξενοδοχείου Sariza Spring Hotel –Πηγή Σάριζα (Αποίκια Άνδρου)

Έναρξη:  Το «4ο Θερινό Σχολείο» θα ξεκινήσει τις εργασίες του, την Δευτέρα 2 Ιουλίου και ώρα 18.00
​ Λήξη:
Το «4ο Θερινό Σχολείο» θα ολοκληρώσει τις εργασίες του, την Τρίτη 10 Ιουλίου και ώρα 16.00

Κόστος συμμετοχής : 150 €