30/10/2017. Απαντήσεις του Υπουργού Παιδείας σε επίκαιρες ερωτήσεις βουλευτών

Οπτικοακουστικό υλικό αναρτήθηκε στην Ιστοσελίδα του ΥΠΠΕΘ που περιλαμβάνει τις απαντήσεις του κ. Γαβρόγλου σε επίκαιρες ερωτήσεις βουλευτών.

Ο κ. Υπουργός απαντώντας σε επίκαιρη ερώτηση του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ  Κ. Παπαηλιού ανέφερε ότι:  “Οι υποψήφιοι Διευθυντές Σχολείων που κατά τις πρόσφατες κρίσεις  θεωρούν ότι αδικήθηκαν μπορούν να προσφύγουν στα δικαστήρια”,  ενώ για τα συμβούλια επιλογής που πραγματοποιούν τις συνεντεύξεις δήλωσε ότι: οι επιτροπές που κάνουν τις συνεντεύξεις αποτελούν μια «ιδιαίτερη αρχή», όπως ονομάζεται, όπου οι αποφάσεις τους δεν υπόκεινται σε ιεραρχικό έλεγχο.

Ο Υπουργός απάντησε επίσης σε:

• ερώτηση  του Βουλευτή Α΄ Θεσσαλονίκης του Κομμουνιστικού Κόμματος Ελλάδος Ιωάννη Δελή, σχετικά με την κάλυψη κενών σε εκπαιδευτικούς στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.
  •  ερώτηση  του Βουλευτή Αττικής των Ανεξαρτήτων Ελλήνων Κωνσταντίνου Κατσίκη, σχετικά  με τις :«Μετεγγραφές Πολυτέκνων».
  •   ερώτηση  της Βουλευτού Χαλκιδικής του Συνασπισμού Ριζοσπαστικής Αριστεράς Αικατερίνης Ιγγλέζη, με θέμα: «Αίτημα για τροποποιητική ρύθμιση πληρωμής οδοιπορικών και υπερωριακής απασχόλησης των Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χαλκιδικής».
  •  ερώτηση του Βουλευτή Αχαΐας της Νέας Δημοκρατίας  Ανδρέα Κατσανιώτη, σχετικά με “τη λήψη μέτρων για τις μειοψηφίες που δρουν ανεξέλεγκτα εντός των Πανεπιστημίων”

Πατήστε εδώ για να δείτε το υλικό