Μ. Λαγουδάκος: Προτάσεις για το Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό

Το diodos.edu.gr δημοσιεύει κείμενο του Μιχάλη Λαγουδάκου με θέμα: Προτάσεις για το Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό.

Αφορμή για τη συγγραφή και δημοσιοποίηση του κειμένου αποτελεί το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια παρατηρούνται απότομες μεταβολές σε οικονομικό και τεχνολογικό επίπεδο με αποτέλεσμα συνεχείς αλλαγές στα εργασιακά και εκπαιδευτικά δεδομένα. Ως άμεση συνέπεια του παραπάνω γεγονότος η νεανική ανεργία έχει πάρει τρομακτικές διαστάσεις και απειλεί τη κοινωνική συνοχή και το μέλλον της χώρας.

Οι μεταβολές αυτές έχουν αυξήσει τα διλήμματα των νέων όσον αφορά την επιλογή σπουδών και επαγγέλματος . . .

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το κείμενο του κ. Μ. Λαγουδάκου

Ο Μ. Λαγουδάκος είναι Σύμβουλος Σταδιοδρομίας (ΠΕ83/ΠΕ86) και πρ. Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ12.05.