Μια νέα αρχή στα ΕΠΑΛ: Ημερίδα την Τετάρτη 5 Σεπτεμβρίου 2018 στο κτήριο του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Το πρόγραμμα «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ.» εφαρμόζεται πιλοτικά το τρέχον σχολικό έτος σε εννέα ΕΠΑ.Λ. και από την ερχόμενη σχολική χρονιά, 2018-2019, θα γενικευτεί σε όλα τα Επαγγελματικά Λύκεια της χώρας.

Τα εννέα σχολεία που πήραν μέρος πιλοτικά στο πρόγραμμα θα διοργανώσουν μεγάλη ημερίδα την Τετάρτη 5 Σεπτεμβρίου 2018 στο κτήριο του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Πατήστε εδώ για να δείτε σχετική επιστολή του κ. Μπαξεβανάκη

Το πρόγραμμα «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ.» – «ΜΝΑΕ», αναφέρεται μεταξύ άλλων στην επιστολή, είναι ένα φιλόδοξο και  πολυδιάστατο πρόγραμμα που συγχρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ, εφαρμόζεται  πιλοτικά από το τρέχον σχολικό έτος σε εννέα ΕΠΑ.Λ. της χώρας και από την  ερχόμενη σχολική χρονιά θα γενικευτεί σε όλα τα Επαγγελματικά Λύκεια της  χώρας.
Είναι πολυδιάστατο γιατί αποτελείται από πολλαπλές διαφορετικές
παρεμβάσεις στην Επαγγελματική Εκπαίδευση και φιλόδοξο γιατί έχει σχεδιαστεί
για να συμβάλλει στην αναβάθμιση της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης
στα Επαγγελματικά Λύκεια.
Το «ΜΝΑΕ» εφαρμόζεται κυρίως στους μαθητές της Α΄ τάξης των ΕΠΑ.Λ.. Με
αυτόν τον τρόπο οι μαθητές που έρχονται από το Γυμνάσιο και επιλέγουν το ΕΠΑ.Λ.,
στηρίζονται σε όλη τη διάρκεια της Α’ τάξης για μια ομαλή μετάβαση από το
Γυμνάσιο στην Επαγγελματική Εκπαίδευση.