Ελληνική Εταιρεία για τη Φυσική στην Επιστήμη και την Εκπαίδευση: Στις 18/6 η 2η φάση του διαγωνισμού για τη στελέχωση της εθνικής ομάδας για τη 52η Ολυμπιάδα Φυσικής 2022

Μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων της Α ́ φάσης του Πανελλήνιου Διαγωνισμού «Αριστοτέλης» 2022 για την Γ ́ Λυκείου, και σε συμφωνία με την πρακτική που ακολουθήθηκε σε εποχές προ πανδημίας, καλούνται οι 40 πρώτοι επιτυχόντες (με σειρά επιτυχίας από 1 μέχρι 37) σε δεύτερη φάση, η οποία θα διεξαχθεί στους χώρους του Φυσικού Τμήματος του Πανεπιστημίου της Αθήνας το Σάββατο 18 Ιουνίου και ώρα 15:00.

Η πρόσβαση στο κτήριο μπορεί να γίνει είτε με Ι.Χ. είτε με συγκοινωνία (ακολουθούν εικονογραφημένες οδηγίες)

Η εξέταση θα είναι τρίωρης διάρκειας και θα περιλαμβάνει θεωρητικά προβλήματα και εργαστηριακές ασκήσεις, με σκοπό τον προσέγγιση του επιπέδου δυσκολίας και της φιλοσοφίας των θεμάτων που τίθενται στην Ολυμπιάδα Φυσικής. Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να ειδοποιήσουν για την παρουσία τους στην Β ́ φάση ή την απουσία τους από αυτήν με email στο info@εεφεε.gr έως την Δευτέρα 30-5 για λόγους οργάνωσης και προγραμματισμού της εξέτασης.

Από την διαδικασία αυτή θα προκύψει η τελική κατάταξη για την στελέχωση της εθνικής ομάδας που θα εκπροσωπήσει την χώρα μας στην 52η Ολυμπιάδα Φυσικής 2022 στο διάστημα 10 – 18 Ιουλίου 2022.

Απαραίτητη προϋπόθεση για την συμμετοχή είναι η διαθεσιμότητα των μαθητών και μαθητριών καθ ́ όλη την διάρκεια πραγματοποίησης των μαθημάτων προετοιμασίας (σε θεωρητικά ζητήματα και πραγματικό πειραματισμό) που θα διεξαχθούν από τα τέλη Ιουνίου μέχρι και την παραμονή έναρξης της Ολυμπιάδας (το ακριβές πρόγραμμα θα ανακοινωθεί εγκαίρως) καθώς και κατά το διαγωνιστικό και πολιτιστικό μέρος τους διεθνούς διαγωνισμού.

Η Επιστημονική και Οργανωτική Επιτροπή των Πανελλήνιων Διαγωνισμών Φυσικής Λυκείου «Αριστοτέλης» 2022
και της Διεθνούς Ολυμπιάδας Φυσικής 2022 για την Ελλάδα