Α. Τσακρής: Μόνο για την Γ΄Λυκείου οριστική η ημερομηνία έναρξης

Μιλώντας στην εκπομπή ΕΡΤ 10 ο κ. Α. Τσακρής Καθηγητής και Διευθυντής του Εργαστηρίου Μικροβιολογίας της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, μέλος της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων του ΕΟΔΥ, έδωσε ορισμένες ενδιαφέρουσες διευκρινίσεις σχετικά με τις ημερομηνίες έναρξης των μαθημάτων στις διάφορες τάξεις της δευτεροβάθμιας και της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Σύμφωνα με τον κ. Τσακρή δεδομένη είναι μόνο η ημερομηνία έναρξης των μαθημάτων της Γ΄Λυκείου. Στη συνέχεια εκτιμώντας τις όποιες επιπτώσεις της λειτουργίας της Γ τάξης στην εξέλιξη της πανδημίας θα ληφθούν οριστικές αποφάσεις για το άνοιγμα των υπολοίπων τάξεων του Λυκείου και των Γυμνασίων αρχικά και, αργότερα των Δημοτικών. Η λειτουργία της Γ΄τάξης θα είναι κατά κάποιο τρόπο πιλοτική και για την εκτίμηση του επιπέδου προσαρμογής της εκπαιδευτικής κοινότητας στην τήρηση των κανόνων προστασίας (ατομική υγιεινή, κοινωνική αποστασιοποίηση) έναντι του κοροναϊού. Σε άλλο σημείο της συνέντευξής του ο κ. Τσακρής χαρακτήρισε ως πειραματικό στάδιο τις λίγες εβδομάδες που θα λειτουργήσουν τα σχολεία σε αυτή τη χρονική περίοδο, προκειμένου να ληφθούν τα κατάλληλα μέτρα για την λειτουργία των σχολείων τον Σεπτέμβριο.

Πατήστε εδώ για να δείτε την συνέντευξη του κ. Τσακρή