ΥΠΠΕΘ: Υπογράφτηκε η προγραμματική Σύμβαση με το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας και Τεχνολογίας για το έργο της ασύρματης δικτύωσης των φοιτητικών εστιών

Το Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης ανακοινώνει την υπογραφή της Προγραμματικής Σύμβασης με το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας και Τεχνολογίας (ΕΔΕΤ) Α.Ε., με την οποία ξεκινά το μεγάλο έργο της εγκατάστασης δικτύου ασύρματης πρόσβασης στις Φοιτητικές Εστίες.

Το έργο αποτελεί προϊόν συνεργασίας των Υπουργείων Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης και εντάσσεται σε ένα στρατηγικό σχέδιο συνολικής αναβάθμισης των φοιτητικών εστιών της χώρας μας, το οποίο στοχεύει στο να αλλάξει η εικόνα δεκαετιών στον τομέα της φοιτητικής μέριμνας.

Στο πλαίσιο αυτό, η ασύρματη δικτύωση των φοιτητικών εστιών αναμένεται να βοηθήσει χιλιάδες φοιτητές, προσφέροντάς τους τη δυνατότητα πρόσβασης και αξιοποίησης των ψηφιακών εργαλείων της σύγχρονης εποχής.