ΥΠΑΙΘ: Σύγχρονες δεξιότητες, νέα εφόδια για τους μαθητές Νηπιαγωγείων- Δημοτικών-Γυμνασίων. «Καλλιεργούμε τις δεξιότητες του 21ου αιώνα, ενισχύουμε τη βιωματική και εργαστηριακή μάθηση»

Ξεκίνησε επισήμως, η υλοποίηση των νέων θεματικών στα σχολεία, με την ανοιχτή πρόσκληση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) για την υποβολή σχετικού εκπαιδευτικού υλικού.

·Πλατφόρμα Δεξιοτήτων: http://iep.edu.gr/el/skill_labs

·Ανοιχτή Πρόσκληση: http://iep.edu.gr/images/IEP/skill-labs/2019-2020/prosklisi_26_02_2020_1.pdf

Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων, όπως τιτλοφορούνται, εντάσσονται πιλοτικά στο υποχρεωτικό, εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα από το Σεπτέμβριο του 2020, με κεντρικό στόχο οι μαθητές να εφοδιαστούν με δεξιότητες ζωής, ήπιες δεξιότητες και δεξιότητες ψηφιακού γραμματισμού (δεξιότητες του 21ου αιώνα).

Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, θα αξιοποιηθούν καινοτόμες μέθοδοι διδασκαλίας σε όλους τους τύπους Νηπιαγωγείων, Δημοτικών και Γυμνασίων της χώρας. Στρατηγική προτεραιότητα – παράλληλα με τη συστηματικότερη καλλιέργεια των δεξιοτήτων – είναι να ενισχυθεί η βιωματική και ανακαλυπτική μάθηση, αλλά και να επιμορφωθούν οι εκπαιδευτικοί σε μεθοδολογίες εργαστηριακής προσέγγισης της διδασκαλίας.

Ποιοι θα είναι οι 4 βασικοί θεματικοί κύκλοι και οι επιμέρους θεματικές τους:

Α/ΑΘεματικοί ΚύκλοιΕπιμέρους Θεματικές
1Ζω καλύτερα  Ευ ΖηνΜαθήματα ζωής και αγωγής της υγείαςΑυτομέριμνα και πρόληψη
 Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση
 Πρόληψη εξαρτήσεων
 Οδική ασφάλεια
 Διατροφή
 Ψυχική υγεία
2Φροντίζω το περιβάλλον ΠεριβάλλονΆναψε πράσινο για τον πλανήτηΚλιματική αλλαγή
 Οικολογική συνείδηση
 Αειφόρος ανάπτυξη
 Φυσικές καταστροφές
 Παγκόσμια και τοπική κληρονομιά
3Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ Κοινωνική Συναίσθηση και ΕυθύνηΚάνε πράξη τη συνεργασία και την προσφοράΑνθρώπινα δικαιώματα
 Εθελοντισμός
 Αλληλοσεβασμός και διαφορετικότητα
  Δημιουργώ και Καινοτομώ Δημιουργική Σκέψη και ΠρωτοβουλίαΧτίσε νέες ιδέες, δώσε νέες λύσειςΔράσεις δημιουργικότητας και καινοτομίας
   Νεανική επιχειρηματικότητα
 4  Ρομποτική
   STEM/STEAM
   Νέες τεχνολογίες
   Γνωρίζω τα επαγγέλματα

Ποιες είναι οι δεξιότητες που καλλιεργούνται: Δεξιότητες ζωής (life skills), ήπιες δεξιότητες (soft skills) και δεξιότητες τεχνολογίας και επιστήμης. Ενδεικτικά, η κριτική σκέψη, η δημιουργικότητα, η συνεργασία, η επικοινωνία, η ευελιξία και προσαρμοστικότητα, η πρωτοβουλία, η οργανωτική ικανότητα, η ενσυναίσθηση και οι κοινωνικές δεξιότητες, η επίλυση προβλημάτων, ο ψηφιακός και τεχνολογικός γραμματισμός.

Ποια η διαδικασία που θα ακολουθηθεί: Τα εκπαιδευτικά προγράμματα/υλικό, που θα υποβληθούν σε συνέχεια της πρόσκλησης του ΙΕΠ, θα τύχουν αξιολόγησης και επεξεργασίας από ειδική ερευνητική ομάδα του ΙΕΠ, ώστε να σχεδιαστεί πρόγραμμα σπουδών για κάθε θεματικό κύκλο/εργαστήριο, διαβαθμισμένο ηλικιακά, και να συγκροτηθεί στη συνέχεια μια ψηφιακή εκπαιδευτική πλατφόρμα ανοικτών προγραμμάτων σπουδών για τις δεξιότητες  του 21ου αιώνα (Πλατφόρμα 21+). Πρόκειται για μία πρώτη ουσιαστική προσπάθεια να καθιερώσουμε τη χρήση πολλαπλών πηγών και μέσων, με απώτερο στόχο την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και της συγκριτικής ανάλυσης.

Ποιος θα είναι ο ρόλος των φορέων: Αξιοποιούμε την τεχνογνωσία των φορέων ώστε να χτίσουμε Προγράμματα Σπουδών από «κάτω προς τα πάνω». Με τον τρόπο αυτό, συμβάλλουμε στην πράξη στη διαμόρφωση ανοιχτών και δημιουργικών σχολείων.

Ποιος θα επιμορφώνει: Πιστοποιημένοι επιμορφωτές εξειδικευμένων φορέων, μέλη Διδακτικού Ερευνητικού Προσωπικού εξειδικευμένα στην εργαστηριακή-ανακαλυπτική μάθηση, τον παιδαγωγικό σχεδιασμό (curriculum design) και την επιμόρφωση ενηλίκων, καθώς και στελέχη της εκπαίδευσης.

Ποιος θα διδάσκει: Εκπαιδευτικοί που έχουν ολοκληρώσει την εκάστοτε επιμόρφωση. Στο νηπιαγωγείο ο/η νηπιαγωγός. Στο Δημοτικό και το Γυμνάσιο το ΙΕΠ θα ορίσει προτεραιότητες στις ειδικότητες, χωρίς ωστόσο να αποκλείεται κανένας εκπαιδευτικός, εφόσον επιθυμεί να συμμετάσχει.