ΥΠΑΙΘ: Πτήσεις μαθητών της Γ΄ Λυκείου με ελικοφόρα της Πολεμικής Αεροπορίας

Έγγραφο με θέμα: Ενημέρωση μαθητών/τριών της Γ’ Λυκείου για τη συμμετοχή τους σε πτήση με
ελικοφόρα πτητικά μέσα της Πολεμικής Αεροπορίας
εκδόθηκε από το ΥΠΑΙΘ.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το έγγραφο.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση, μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της ΠΑ (www.haf.gr) έως την Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2021 (23:59) και η επιλογή θα πραγματοποιηθεί κατόπιν κλήρωσης, η οποία θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021 στο Γενικό Επιτελείο Αεροπορίας.
Για τους/τις μαθητές/τριες, που θα επιλεγούν για να συμμετάσχουν στην εν λόγω εκδήλωση απαιτούνται, σύμφωνα με τα ισχύοντα θεσμικά κείμενα:
 Η προσκόμιση Υπεύθυνης Δήλωσης – Συγκατάθεσης του Γονέα (για ανηλίκους)
 Η επιτυχής περάτωση των ιατρικών εξετάσεων πτητικής ικανότητας στο Κέντρο Αεροπορικής Ιατρικής (ΚΑΙ)
 Η επιτυχής περάτωση εκπαίδευσης σε μέτρα ασφαλείας και διαδικασίες ανάγκης.
Το ενδεικτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει:
 Παρασκευή 5 Νοεμβρίου 2021, διενέργεια ιατρικών εξετάσεων στο Κέντρο Αεροπορικής Ιατρικής (ΚΑΙ)
 Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2021, εκπαίδευση και πραγματοποίηση πτήσεων στη Σχολή Ικάρων.
Για τους/τις μαθητές/τριες και τις οικογένειές τους, που θα επιλέγουν και διαμένουν εκτός Νομού Αττικής, δύναται να τους παρασχεθεί, εάν το επιθυμούν, δωρεάν διαμονή και σίτιση σε εγκαταστάσεις της ΠΑ. Επιπλέον, υπάρχει δυνατότητα κάλυψης των μετακινήσεών τους, εντός Νομού Αττικής, για τις ανάγκες της εκδήλωσης.