ΥΠΑΙΘ: Πρόσκληση εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για υποβολή αιτήσεων απόσπασης από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ για το σχολικό έτος 2020-2021 αποκλειστικά για την Ειδική Αγωγή

Με εγκύκλιο που εξέδωσε το ΥΠΑΙΘ γίνεται γνωστό ότι οι εκπαιδευτικοί Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης που διορίστηκαν με την Υ.Α. 106410/Ε1/17-8-2020 (ΦΕΚ 1289/Γ’/19-08-2020) και ανήκουν στις παρακάτω κατηγορίες:

1. ειδικές κατηγορίες μετάθεσης της παρ. 1 του άρθρου 13 του π.δ. 50/1996 (Α’ 45) ή του άρθρου 8 του π.δ. 56/2001 (Α’ 47), αντίστοιχα, καθώς και
  2. όσοι έχουν, οι ίδιοι ή οι σύζυγοί τους, ποσοστό αναπηρίας 75% και άνω ανεξαρτήτως παθήσεως ή έχουν τέκνα με αναπηρία 67% και άνω, ανεξαρτήτως παθήσεως

μπορούν εφεξής να υποβάλουν αίτηση απόσπασης από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ για το σχολικό έτος 2020 2021 αποκλειστικά για την Ειδική Αγωγή.
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων ορίζεται από 24-09-2020 και ώρα 12:00 μέχρι 30-09-2020 και ώρα 12.00.
Η αίτηση θα αποσταλεί ηλεκτρονικά στο protocol@minedu.gov.gr και θα κοινοποιείται στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης όπου ανήκει οργανικά ο/η εκπαιδευτικός.
Προς απόδειξη των λόγων απόσπασης απαιτούνται τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

• λόγοι υγείας/ποσοστό αναπηρίας: εν ισχύ Γνωμάτευση Κέντρου Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕΠΑ) (αρκεί η αναγραφή του «Αριθμού Επιτροπής» και «Αριθμού Μητρώου ΚΕΠΑ», επομένως δεν θα υποβληθεί/αποσταλεί από τους εκπαιδευτικούς) Εάν οι λόγοι υγείας/ποσοστό αναπηρίας αφορούν σε σύζυγο ή τέκνο, θα υποβάλλεται επιπρόσθετα επικαιροποιημένο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης
  • πολυτεκνία: επικαιροποιημένο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και βεβαίωση που έχει εκδοθεί από την ΑΣΠΕ (αρκεί η αναγραφή του αριθμό μητρώου ΑΣΠΕ, επομένως δεν θα υποβληθεί/αποσταλεί από τους εκπαιδευτικούς). Στις περιπτώσεις που υπάρχουν σπουδάζοντα τέκνα ή υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία (άρθρο 6 παρ 1-3 του ν.3454/2006) συνυποβάλλονται τα αντίστοιχα δικαιολογητικά.
    Επισημαίνεται ότι ο χρόνος που διανύεται στη θέση απόσπασης δεν υπολογίζεται για τη θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης, εφόσον σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 42 του ν. 4722/2020 η εξαίρεση από την παραμονή στην περιοχή διορισμού για δύο (2) σχολικά έτη αφορά ρητώς στο δικαίωμα απόσπασης και όχι μετάθεσης.