ΥΠΑΙΘ: Πρόσκληση για απόσπαση ή διάθεση εκπαιδευτικών στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, προκειμένου να συμμετέχουν στις Ομάδες Υποστήριξης της Μαθητείας (Ο.Υ.Μ.) των ΕΠΑ.Λ.

Με απόφαση της Υπουργού Παιδείας κ. ν. Κεραμέως εκδόθηκε πρόσκληση για απόσπαση ή διάθεση εκπαιδευτικών στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, προκειμένου να συμμετέχουν στις Ομάδες Υποστήριξης της Μαθητείας (Ο.Υ.Μ.) των ΕΠΑ.Λ.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την πρόσκληση

Οι αιτήσεις υποβάλλονται αποκλειστικά από τις 15/07/2020 έως και τις 22/07/2020.
Δικαίωμα υποβολής Αίτησης-Δήλωσης έχουν οι εκπαιδευτικοί των ΕΠΑ.Λ. των κλάδων/ειδικοτήτων ΠΕ80 έως ΠΕ90, καθώς και των ΤΕ01 και ΤΕ02, οι οποίοι, προκειμένου να διατεθούν, θα πρέπει να ανήκουν οργανικά σε Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των οικείων Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην οποία υποβάλλουν την αίτηση. Οι εκπαιδευτικοί που υποβάλλουν αίτηση για απόσπαση μπορούν να δηλώσουν και Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης πέραν αυτής στην οποία ανήκουν
οργανικά.
Δεν έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης συμμετοχής και αποκλείονται, όσοι κατέχουν θέση ευθύνης και θέση με θητεία στην εκπαίδευση, οι Διευθυντές και Υποδιευθυντές των Δ.Ι.Ε.Κ. και των Σ.Δ.Ε..
Σε κάθε Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, για τις ανάγκες των Ο.Υ.Μ., αποσπάται ή διατίθεται ολικά ένας (1) εκπαιδευτικός με βάση την εμπειρία στα θέματα του «Μεταλυκειακού έτους – Τάξη Μαθητείας», την επιμόρφωση σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού και σταδιοδρομίας. Στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής και Κεντρικής Μακεδονίας διατίθεται ολικά ή μερικά επιπλέον ένας (1) εκπαιδευτικός ανά Ο.Υ.Μ.
Οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί υποβάλλουν με την αίτησή τους και βιογραφικό σημείωμα με συνημμένα τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν την προβλεπόμενη εμπειρία και επιμόρφωση.