ΥΠΑΙΘ: Προσφορά θέσεων Μαθητείας στον Δημόσιο και τον Ιδιωτικό τομέα. Μέχρι 15/9 η καταχώριση των θέσεων

Α) Με πρόσκληση του Γενικού Γραμματέα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης, Δια Βίου Μάθησης και Νεολαίας, καλούνται οι φορείς του δημοσίου τομέα να στηρίξουν το θεσμό της Μαθητείας, επενδύοντας στην Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση των νέων, προσφέροντας θέσεις Μαθητείας για το έτος 2021-2022.

Σημειώνεται ότι η ηλεκτρονική καταχώριση για διάθεση θέσεων μαθητείας στο Μεταλυκειακό έτος – Τάξη Μαθητείας 2021 – 2022 από φορείς του Δημοσίου Τομέα θα παραταθεί έως την Τετάρτη 15/09/2021 και ώρα 23:59.

Η σχετική πρόσκληση εδώ.

Το έγγραφο σε μορφή pdf

Β) Η Γενική Γραμματεία Ε.Ε.Κ. Δ.Β.Μ. και Νεολαίας απευθύνει ανοιχτή πρόσκληση σε όλους τους  φορείς του ιδιωτικού τομέα για την προσφορά θέσεων μαθητείας για την περίοδο 2021-2022 (έναρξη τμημάτων τον Οκτώβριο του 2021).

Όσοι ιδιωτικοί φορείς επιθυμούν να στηρίξουν για άλλη μια χρονιά τον θεσμό της μαθητείας, επενδύοντας στη βελτίωση των δεξιοτήτων των νέων που επέλεξαν την επαγγελματική εκπαίδευση και κατάρτιση για την αποτελεσματική τους ένταξη στην αγορά εργασίας, θα πρέπει να προβούν σε αναγγελία των διαθέσιμων θέσεων μαθητείας στο Πληροφοριακό Σύστημα https://e-mathiteia.minedu.gov.gr  και να ακολουθήσουν τις αναρτημένες οδηγίες για «Διεπαφή  Επιχειρήσεων».

Οι ιδιωτικοί φορείς μπορούν να συμβουλεύονται το Ενημερωτικό σημείωμα για εργοδότες 2021-2022 για περαιτέρω πληροφορίες.

Σημειώνεται ότι η ηλεκτρονική καταχώριση για διάθεση θέσεων μαθητείας στο Μεταλυκειακό έτος – Τάξη Μαθητείας 2021 – 2022 από φορείς του  Ιδιωτικού Τομέα θα  παραταθεί έως την Τετάρτη 15/09/2021 και ώρα 23:59.