ΥΠΑΙΘ: Ο σχεδιασμός για την έναρξη σχολικού και ακαδημαϊκού έτους 2020/2021

Το πλαίσιο έναρξης και λειτουργίας των εκπαιδευτικών δομών για τη νέα σχολική και ακαδημαϊκή χρονιά, με δεδομένη τη συνεχιζόμενη υγειονομική κρίση του κορωνοϊού, παρουσίασε σήμερα η Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, Νίκη Κεραμέως.

• Παρότι η έναρξη μαθημάτων είναι προγραμματισμένη για τις 7/9, ενδέχεται να υπάρξει κάποια παράταση. Στόχος είναι να περιοριστούν σημαντικά οι μετακινήσεις τουλάχιστον μία εβδομάδα πριν την έναρξη των σχολείων για να περιοριστεί η τυχόν μετάδοση από ασυμπτωματικούς.
  • Παράκληση προς τους γονείς να επιστρέψουν οι οικογένειες μέχρι τα τέλη Αυγούστου.
  • Με βάση τα ανωτέρω δεδομένα, η ημερομηνία έναρξης θα αποφασιστεί την 1/9 με βάση και την εισήγηση των ειδικών.

Λειτουργία με όλους τους μαθητές σε καθημερινή βάση

Χρήση μάσκας σε:

• Εσωτερικούς χώρους (εκτός από την ώρα φαγητού)
  • Σε εξωτερικούς χώρους μόνο σε περίπτωση συνωστισμού – Δεν προβλέπεται χρήση μάσκας στα διαλείμματα (προβλέπονται διαφορετικές ώρες διαλειμμάτων για αποφυγή συγχρωτισμού) ούτε στη γυμναστική
  • Στα μέσα μεταφοράς μαθητών
  • Η Κυβέρνηση διαθέτει δωρεάν μάσκες σε όλους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς

Η χρήση μάσκας θα γίνεται από:

Εκπαιδευτικούς: υποχρεωτική χρήση
Μαθητές:
• Υποχρεωτική χρήση σε όλες τις ηλικίες, με ιδιαίτερη έμφαση στην εκπαίδευση στη χρήση μάσκας από το Νηπιαγωγείο έως και τη Γ’ Δημοτικού
• Οδηγίες ΕΟΔΥ για μαθητές που εξαιρούνται από χρήση μάσκας
για συγκεκριμένους ιατρικούς λόγους
• Κατά τη μεταφορά μαθητών, υποχρεωτική χρήση από μαθητές, συνοδούς, οδηγούς
• Κατά την περίοδο προσαρμογής προνηπίων, υποχρεωτική χρήση μάσκας από υγιές, σταθερό, συνοδεύον πρόσωπο/γονέα

Το κείμενο της Ομιλίας της Υπουργού Παιδείας σε μορφή doc.

Επισυνάπτεται  η παρουσίαση (αρχείο .ppt)