Σ.τ.Ε.: Συνταγματικές οι διατάξεις για την εισαγωγή στις αστυνομικές σχολές, σε ποσοστό 10%, των τέκνων πολυτέκνων και σε ποσοστό 4% των τέκνων τριτέκνων

Δικαίωση, σύμφωνα με ρεπορτάζ του Ελεύθερου Τύπου, για τους πολύτεκνους και τους τρίτεκνους προβλέπει απόφαση του ΣτΕ για την καθ’ υπέρβαση εισαγωγή τους στις αστυνομικές σχολές.

Ειδικότερα, σύμφωνα με την απόφαση που εκδόθηκε πριν από περίπου δύο εβδομάδες το Ανώτατο Δικαστήριο, αντίθετα στις αποφάσεις του Διοικητικού Εφετείου, έκρινε συνταγματικές τις διατάξεις που θέσπισαν την καθ’ υπέρβαση εισαγωγή στις αστυνομικές σχολές, σε ποσοστό 10%, των τέκνων πολυτέκνων και σε ποσοστό 4% των τέκνων τριτέκνων.

Το παράδοξο βέβαια είναι ότι ενώ οι πολύτεκνοι κρίνονται ειδική κατηγορία για τις Αστυνομικές Σχολές, δεν ισχύει το ίδιο για τις Πυροσβεστικές Σχολές, που ανήκουν στο ίδιο υπουργείο (Δημόσιας Τάξης).

Οι επίμαχες διατάξεις, με τις οποίες ορίζεται ότι από τον αριθμό των δοκίμων που εισάγονται στις Αστυνομικές Σχολές ποσοστό μέχρι 10% καλύπτεται από πολυτέκνους και τέκνα τους και ποσοστό 4% καλύπτεται από γονείς με τρία τέκνα και τέκνα τους, «δεν αντίκεινται στις συνταγματικές διατάξεις της ισότητας και της αξιοκρατίας, δεδομένου ότι τα ανωτέρω ποσοστά δεν κρίνονται ως δυσανάλογα υψηλά και ικανά να περιορίσουν την πρόσβαση των υποψηφίων της γενικής κατηγορίας», αναφέρεται χαρακτηριστικά στην απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας.

Το χρονικό της υπόθεσης . . .

Βάσει του νόμου 1481/1984 του παρελθόντος, είχε οριστεί πως από το συνολικό αριθμό των εισαγομένων στις Αστυνομικές Σχολές, ποσοστό μέχρι 10% συνολικά καλύπτεται από πολύτεκνους και τέκνα τους και ποσοστό μέχρι 4% συνολικά καλύπτεται από γονείς με τρία ζώντα τέκνα και τέκνα τους. Ωστόσο, το 2014 ο τότε υπουργός Δημόσιας Τάξης είχε προσφύγει στο Συμβούλιο της Επικρατείας όσον αφορά το συγκεκριμένο νόμο. Εκείνο το διάστημα με αποφάσεις της Ολομέλειας του Συμβουλίου της Επικρατείας είχαν κριθεί αντισυνταγματικές οι ευνοϊκές υπέρ των τέκνων πολυτέκνων και τριτέκνων ρυθμίσεις του νόμου Διαμαντοπούλου (νόμος 3966/2011), βάσει του οποίου συστήνονταν θέσεις στα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ μόνο για υποψήφιους τέκνα πολύτεκνης ή τρίτεκνης οικογένειας.

Τότε το σκεπτικό των συγκεκριμένων αποφάσεων του Συμβουλίου της Επικρατείας ανέφερε πως οι σχετικές διατάξεις (που ήδη έχουν καταργηθεί) έρχονταν σε αντίθεση με τις συνταγματικές αρχές της ισότητας και της αξιοκρατίας, σύμφωνα με τις οποίες επιβάλλεται η εισαγωγή στα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ να γίνεται με κριτήρια αμιγώς ακαδημαϊκά, ήτοι βάσει της βαθμολογίας των υποψηφίων στις πανελλαδικές εξετάσεις.

Εντούτοις, μετά την έκδοση των προειρημένων αποφάσεων εκδόθηκε σειρά αποφάσεων του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών, με τις οποίες κρίθηκε ότι και οι διατάξεις των νόμων που θεσπίζουν «ευεργέτημα υπέρ των τέκνων πολυτέκνων και τριτέκνων για την εισαγωγή τους σε Αστυνομικές Σχολές ή Στρατιωτικές Σχολές κρίνονται αντισυνταγματικές, με το ίδιο σκεπτικό», με τον υπουργό Δημόσιας Τάξης τότε να ασκεί εφέσεις ενώπιον του Συμβουλίου της Επικρατείας κατά των αποφάσεων του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών που αφορούσαν υποψηφίους Αστυνομικών Σχολών.

Πολύτεκνοι

Θετικά είδε η Ανώτατη Συνομοσπονδία Πολυτέκνων Ελλάδος την απόφαση του ΣτΕ. Μάλιστα, όπως σημειώνει στον «Ε.Τ.», η εν λόγω απόφαση ακυρώνει τις αποφάσεις του Διοικητικού Εφετείου, τις οποίες είχε επικαλεστεί ο πρώην υπουργός Δημόσιας Τάξης κ. Νικόλαος Τόσκας απορρίπτοντας το αίτημά τους για ένταξη των πολυτέκνων στις ειδικές κατηγορίες.

πηγή: Ελεύθερος Τύπος