Ράμπες πρόσβασης στις σχολικές μονάδες Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης

Έγγραφο με αρ. Φ.14/ΦΜ/210123/Δ1/30-11-2017 εξέδωσε το ΥΠΠΕΘ μέσω του οποίου ζητά από τους Διευθυντές/ντριες και Προϊστάμενους/ες όλων των δημόσιων σχολικών μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης της χώρας, καθώς και των σχολικών μονάδων Ειδικής Αγωγής & Εκπαίδευσης Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης να ενημερώσουν αν η σχολική μονάδα όπου υπηρετούν διαθέτει ράμπα πρόσβασης για άτομα με κινητικά προβλήματα.

Καταληκτική ημερομηνία για τη συμπλήρωση των ανωτέρω στοιχείων και την αποστολή τους στις οικείες Περιφερειακές Δ/νσεις Εκπ/σης ορίζεται η 8 η Δεκεμβρίου 2017
Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το έγγραφο

Στην σχετική ανακοίνωση τονίζεται η πρόθεση του Υπουργείου για την τοποθέτηση ράμπας σε όλες τις σχολικές μονάδες (Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια), προκειμένου τα σχολεία της χώρας να είναι προσβάσιμα στα άτομα με κινητικά προβλήματα.