Προσλήψεις: 15.000 σε βάθος τριετίας. Μειώσεις στο μέγιστο αριθμό μαθητών ανά τμήμα

Σύμφωνα με πληροφορίες, αναμένονται:

• για το 2019, 4.500 μόνιμες προσλήψεις στην ειδική αγωγή, ενώ
  • για το 2020 και 2021 προβλέπονται 10.500 μόνιμοι διορισμοί σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης (πρωτοβάθμια – δευτεροβάθμια).

Η αποκλειστική ευθύνη για την διενέργεια των προσλήψεων ανατίθεται στο ΑΣΕΠ με τη χρήση ενός συστήματος μοριοδότησης κριτηρίων που θα στηρίζεται στους παρακάτω τρείς άξονες.

1. θα αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία αναπληρωτών,
  2. θα αναγνωρίζονται επίσης τα ακαδημαϊκά προσόντα
  3. θα λαμβάνονται υποψη  κοινωνικά κριτήρια.

Όσον αφορά στην ήδη θεσμοθετημένη υποχρεωτική προσχολική εκπαίδευση εκκινεί από την επόμενη σχολική χρονιά η λειτουργία του θεσμού σε 300 δήμους.

Σύμφωνα με την δεύτερη απόφαση που λήφθηκε στο υπουργικό συμβούλιο που συνεδριάζει αυτή την ώρα, η κυβέρνηση προχωρά από την επόμενη σχολική χρονιά στην μείωση των μαθητών ανά τμήμα.

Συγκεκριμένα, οι μαθητές στα νηπιαγωγεία μειώνονται από 25 μαθητές σε 22, ενώ ορίζονται οι 25 μαθητές ανά τάξη στην γ’ τάξη του Λυκείου.