Πετρούνιας: Η απόφαση του ΣτΕ στερεί από την κοινωνία τα μελλοντικά της πρότυπα.

Με ανάρτηση του στο Facebook ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Ρίο και Παγκόσμιος Πρωταθλητής της ενόργανης γυμναστικής Λευτέρης Πετρούνιας σχολίασε την απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας που έκρινε αντισυνταγματική την εισαγωγή  διακριθέντων αθλητών σε σχολές των ΑΕΙ και ΤΕΙ της προτίμησής τους καθ’ υπέρβαση του προβλεπόμενου αριθμού εισακτέων.

Ολόκληρη ανάρτηση

Η απόφαση του ΣτΕ καταδεικνύει πλήρη άγνοια για την πραγματικότητα του ελληνικού αθλητισμού καθώς και για την καθημερινότητα των νέων αθλητών, που ξυπνάνε από τα χαράματα για να προλάβουν προπόνηση και σχολείο. Δεν έχουν αντιληφθεί ότι δεν κόβουν ένα προνόμιο αλλά ακυρώνουν μια επιβράβευση, τορπιλίζοντας τα θεμέλια του ελληνικού αθλητισμού και το μέλλον των εθνικών ομάδων. Η απόφαση του ΣτΕ στερεί από την κοινωνία τα μελλοντικά της πρότυπα.