Πανελλήνια Ένωση Διευθυντών ΙΕΚ: Πρότυπα αυτόνομης λειτουργίας Δημόσια ΙΕΚ. Επίθεση σε Γαβρόγλου – Κοτσιφάκη

Με την λήξη του εκπαιδευτικού έτους κατάρτισης 2018-2019 η Πανελλήνια Ένωση Διευθυντών Δημοσίων Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΠΑΝ.Ε.Δ.Δ.Ι.Ε.Κ.), απέστειλε ανοικτή επιστολή στα μέσα ενημέρωσης.

Με αφορμή τις δηλώσεις του κυρίου Κοτσιφάκη ότι «το καλό χαρτί της κυβέρνησης ήταν οι παρεμβάσεις στην Παιδεία» και πολύ περισσότερο του κυρίου Γαβρόγλου που είναι επιπλέον «περήφανος για τις μεταρρυθμίσεις του στην εκπαίδευση» (!!!), η ΠΑΝ.Ε.Δ.Δ.Ι.Ε.Κ. αισθάνεται την ανάγκη και την υποχρέωση απέναντι στους χιλιάδες σπουδαστές μας, να απαντήσει σχετικά με το (μη) έργο του κυρίου Γαβρόγλου και της απερχόμενης Κυβέρνησης στον τομέα που θα έπρεπε, κατά την γνώμη μας, να αποτελέσει πρώτη προτεραιότητα (εσκεμμένος ο πλεονασμός) για το υπουργείο, και μιλάμε για την Επαγγελματική Κατάρτιση.

Συγκεκριμένα η ΠΑΝ.Ε.Δ.Δ.Ι.Ε.Κ. αναφέρει

Ευρισκόμενοι στο τέλος της φετινής χρονιάς
κατάρτισης υπάρχουν ΔΙΕΚ που περιμένουν ακόμα προσωπικό να στελεχωθούν! Έτοιμες
αποφάσεις για τοποθετήσεις στελεχών από την ΓΓΔΒΜ περιμένουν στοιβαγμένες στο
γραφείο του κυρίου υπουργού από το Νοέμβριο προκειμένου να υπογραφούν!

Αιτήματα για κονδύλια που αφορούν γραφική ύλη – τόνερ, υλικά καθαρισμού, συντήρησης και
αναβάθμισης πληροφοριακών συστημάτων έχουν υποβληθεί δυο και τρεις φορές στο
ΙΝΕΔΙΒΙΜ ματαίως
. Για υλικά εκπαίδευσης ας μη συζητάμε. Απλά ευτυχώς που υπάρχουν και
οι υποστηριχτές (για να μη πούμε χορηγοί). Ακόμα και οι λιγοστοί προμηθευτές που είχαν
απομείνει και μας υποστήριζαν χρόνια έχουν απελπιστεί και σταμάτησαν να μας
διευκολύνουν για άμεσες λειτουργικές ανάγκες, αφού οι άνθρωποι έχουν χάσει τον
λογαριασμό των χρημάτων που τους χρωστάει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Σε πολλές περιπτώσεις
αναγκάστηκαν οι ίδιοι οι σπουδαστές μας να βάλουν από τη τσέπη τους για υλικά
κατάρτισης, ενώ υπήρξαν Δ.ΙΕΚ που στις τελευταίες εξεταστικές περιόδους, επέστρεψαν 40
χρόνια πίσω, υπαγορεύοντας τα θέματα των εξετάσεων, διότι δεν είχαν φωτοτυπικό χαρτί,
εξέλιπαν δε και τα μελάνια των εκτυπωτών!!! Να πούμε για τις Σχολικές Επιτροπές που δεν
έχουν εξοφληθεί για το ποσοστό που αναλογεί στα Δ.ΙΕΚ, για τις αμοιβές που αφορούν
καθαριότητα των ΙΕΚ. Ευτυχώς που μια βδομάδα πριν τις ευρωεκλογές πληρώθηκαν οι
πιστοποιημένοι εκπαιδευτές (και όχι όλοι) για το προηγούμενο εξάμηνο, αλλά μόνο αυτοί.
Περιμένουν να πληρωθούν οι μη πιστοποιημένοι εκπαιδευτές καθώς και όλοι οι εκπαιδευτές
που έχουν αναλάβει την μαθητεία των ΙΕΚ
.

Και φυσικά δεν θα πρέπει να είναι καθόλου
υπερήφανο το υπουργείο αφού άφησε για πρώτη φορά στα χρονικά τους σπουδαστές των
Δ.ΙΕΚ χωρίς ΠΑΣΟ (δελτίο μειωμένου εισιτηρίου). Ακόμα και τα χρόνια του μνημονίου οι καταρτιζόμενοι είχαν ΠΑΣΟ! «Αιδώς Αργείοι»!

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το Δελτίο τύπου της ΠΑΝ.Ε.Δ.Δ.Ι.Ε.Κ.