ΟΛΤΕΕ: Στήριξη των κινητοποιήσεων της 16 Μαρτίου

Δελτίο τύπου με ημερομηνία 9/3/2018 εξέδωσε το Δ.Σ. της ΟΛΤΤΕ μέσω του οποίου γνωστοποιεί ότι στηρίζει τους/τις αναπληρωτές/ριες εκπαιδευτικούς και συμμετέχει στις κινητοποιήσεις των Εκπαιδευτικών της Παρασκευής 16 Μαρτίου 2018, για την Αθήνα στο Υπουργείο Παιδείας στις 13:00 και για τη Θεσσαλονίκη στο Άγαλμα Βενιζέλου στις 13:00.

Καλεί τα μέλη της να εκφράσουν με την παρουσία τους την στήριξη στα αιτήματα των «αόρατων» συναδέλφων μας για:

• Μονιμοποίηση όλων των αναπληρωτών/τριών σε Ειδική και Γενική Αγωγή για την άμεση κάλυψη των 25.000 τουλάχιστον κενών στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

• Εξίσωση δικαιωμάτων αναπληρωτών με αυτά των μόνιμων σε όλα τα επίπεδα.

• Καμία συγχώνευση σχολικών μονάδων, με μόνη εξαίρεση την περίπτωση αυτό να προτείνεται από την ίδια την εκπαιδευτική κοινότητα.

• Την επαναφορά του ωραρίου στα προ του 2013 επίπεδα,

• Τη μείωση των μαθητών ανά τμήμα.

• Την αύξηση της χρηματοδότησης για την παιδεία.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το δελτίο τύπου της Ο.Λ.Τ.Ε.Ε.