ΟΛΤΕΕ: Απλήρωτοι εκπαιδευτικοί της Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης (Π.Δ.Σ.)

Με δελτίο τύπου το Δ.Σ. της Ο.Λ.Τ.Ε.Ε. επαναφέρει στην επικαιρότητα το πρόβλημα με τις αμοιβές των 1700 σχεδιαστών – αξιολογητών των προγραμμάτων Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης των ετών 2008-2009 & 2009-2010 που ακόμη παραμένουν απλήρωτοι.

Η ευθύνη, αναφέρεται στο Δελτίο Τύπου, βαρύνει κατά αρχήν προσωπικά τους Υπουργούς Παιδείας των ετών 2008-2009-2010 που με τις αποφάσεις τους λειτούργησε η Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη (Π.Δ.Σ.) στα Λύκεια της χώρας, ωφελήθηκαν χιλιάδες μαθητές που παρακολούθησαν τα μαθήματα σε ωράριο εκτός του κανονικού ωρολογίου προγράμματος, δίδαξαν χιλιάδες εκπαιδευτικοί που εν τέλει πληρώθηκαν, αλλά δεν πληρώθηκαν ποτέ οι εκπαιδευτικοί που τα οργάνωσαν και είχαν την ευθύνη λειτουργίας ενός δεύτερου σχολείου που λειτουργούσε σε απογευματινή βάρδια, παρότι οι αποφάσεις των υπουργών προέβλεπαν συγκεκριμένη αμοιβή όπως άλλωστε συνέβαινε όλα τα προηγούμενα χρόνια.

Η «κακή όμως συνεννόηση» των υπουργών Παιδείας και Οικονομικών με το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους, ήταν αρκετή για τους 1700 περίπου εκπαιδευτικούς να μην πάρουν για την περίοδο 2008-2009-2010 ούτε ένα ευρώ από την αμοιβή τους. Αρκετοί  μάλιστα εξ αυτών δήλωσαν την ανείσπρακτη αμοιβή τους στην φορολογική δήλωση πληρώνοντας τον αντίστοιχο φόρο ως νομοταγείς πολίτες.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το δελτίο τύπου της Ο.Λ.Τ.Ε.Ε.