ΟΛΜΕ: Λειτουργία του σχολείου της πακιστανικής Κοινότητας

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ στηρίζει τη λειτουργία του σχολείου της πακιστανικής Κοινότητας στο 144ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών, για μαθήματα εκμάθησης της πακιστανικής γλώσσας σε παιδιά της κοινότητας. Ως γνωστόν το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Αθηναίων στην τελευταία του συνεδρίαση και παρά την θετική απόφαση της Σχολικής Επιτροπής, δεν προχώρησε στην παραχώρηση του χώρου.

Κάθε Κυριακή, εδώ και δύο χρόνια, που λειτουργεί το σχολείο υπάρχει μία πλούσια θετική εμπειρία για τους γονείς και τους μαθητές. Είναι αναφαίρετο το δικαίωμα στην εκπαίδευση και στην εκμάθηση της μητρικής τους γλώσσας για όλα τα παιδιά, ανεξάρτητα από χρώμα, φυλή, φύλο, θρησκεία ή εθνικότητα.

Ζητάμε από το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Αθηναίων άμεσα, στο επόμενο Δημοτικό Συμβούλιο, να προχωρήσει στην παραχώρηση του χώρου του 144ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών ώστε να ξεκινήσουν και πάλι τα μαθήματα

Για το αρχείο σε pdf … εδώ