ΟΛΜΕ-Γ.Σ. των προέδρων των ΕΛΜΕ: Άμεση απόσυρση του νομοσχεδίου για τις «Νέες δομές υποστήριξης της εκπαίδευσης»

Συνεδρίασε το Σάββατο 28-4-2018 η Γ.Σ των προέδρων των ΕΛΜΕ.  Οι πρόεδροι των ΕΛΜΕ εξέδωσαν απόφαση μέσω της οποίας ζητούν την άμεση απόσυρση του νομοσχεδίου  για τις «Νέες δομές υποστήριξης της εκπαίδευσης», γιατί προωθεί ένα αυστηρό και γραφειοκρατικό μοντέλο της εκπαίδευσης μέσω του οποίου εξοικονομεί πόρους και προσωπικό, καταργεί και υποβαθμίζει υποστηρικτικές δομές (ΚΕΔΔΥ, Περιβαλλοντική εκπαίδευση, κ.ά.), ενώ δημιουργεί τους μηχανισμούς εποπτείας και ελέγχου της εκπαίδευσης μέσω της αξιολόγησης – χειραγώγησης και προωθεί την κινητικότητα μαθητών και εκπαιδευτικών και την κατηγοριοποίηση των σχολείων.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την απόφαση της Γ.Σ. των προέδρων των ΕΛΜΕ