Οδηγός σπουδών για τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου και της Α΄ Λυκείου (ΓΕΛ και ΕΠΑΛ)

Βιβλίο με τίτλο “ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ “που απευθύνεται στους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου και της Α΄ Λυκείου (ΓΕΛ και ΕΠΑΛ) εξέδωσε συγγραφική ομάδα αποτελούμενη από τους:

• Δρ. Ανδρέα Οικονόμου Παιδαγωγικό Τμήμα ΑΣΠΑΙΤΕ,
  •  Νικόλαο Φωτίου Εκπαιδευτικό Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης,
  • Κωνσταντίνο Παραστατίδη Εκπαιδευτικό Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης,
  • Κωνσταντίνο Καλτσά Σχολικό Σύμβουλο Ηλεκτρολόγων.

Σκοπός του  βιβλίου είναι να δώσει στους μαθητές τις απαραίτητες πληροφορίες  για το Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, ώστε να πάρουν τις σωστές αποφάσεις για τη σταδιοδρομία τους.

Στο βιβλίο περιγράφονται λεπτομερώς τόσο το Γενικό με τις ομάδες μαθημάτων προσανατολισμού και τα εξεταζόμενα μαθήματα, όσο και το Επαγγελματικό Λύκειο με τους τομείς και τις ειδικότητες.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την ανακοίνωση το βιβλίο “Προσανατολισμοί μετά το γυμνάσιο”