Λειτουργία Κυλικείων στα σχολεία: Ανοικτά με take away

Η Γενική Γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή του Υπουργείου Ανάπτυξης & Επενδύσεων ανακοινώνει ότι από την Δευτέρα 12 Απριλίου, τα κυλικεία που λειτουργούν εντός των δημόσιων και ιδιωτικών σχολικών μονάδων(λυκείων και σχολείων ειδικής αγωγής), θα λειτουργήσουν υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις:• Πώληση μόνο προσυσκευασμένων προϊόντων από τον επιτρεπόμενο κατάλογο,  με τη διαδικασία “παραλαβής από το κατάστημα” (take away).• Απαγόρευση ανάπτυξης τραπεζοκαθισμάτων και ορθοστατών (stands).• Υποχρεωτική χρήση μάσκας προστασίας και τοποθέτηση απολυμαντικών σε εμφανή σημεία.• Διασφάλιση συνθηκών εξαερισμού.

Τέλος σημειώνεται ότι οι ως άνω επιχειρήσεις, παραμένουν εντός του πλαισίου οικονομικών ενισχύσεων, που ισχύει για τον κλάδο της εστίασης.