Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ: Eνημερωτική έκθεση δράσης προγράμματος Med_School

Το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Med_School πραγματοποιήθηκε σε 46 σχολεία της ευρύτερης περιοχής του Νομού Θεσσαλονίκης και της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας από τον Οκτώβριο του 2017 έως το Μάιο του 2018.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν πάνω από 30 φοιτητές ως εκπαιδευτές και 1.550 μαθητές, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν σε σημαντικές θεματικές ενότητες, όπως διατροφή&άσκηση, κάπνισμα, αλκοόλ, σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα κ.α.

Η επικουρία του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. μέσω της παραχώρησης της αιγίδας του, αποτέλεσε σημαντικό στοιχείο, όπως χαρακτηριστικά αναφέρεται στον απολογισμό του προγράμματος των υπευθύνων και για την υποστήριξη του 7ου Επιστημονικού Συνεδρίου της Ιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ.

Η εκπαιδευτική χρονιά 2017-18 ήταν η τέταρτη συνεχόμενη περίοδος διεξαγωγής του προγράμματος, και σύμφωνα με τους διοργανωτές του, η συνέχειά του παρουσιάζει θετική εξέλιξη, η οποία αποτυπώθηκε τόσο στον αριθμό, όσο και στα πρόσωπα των συμμετεχόντων εκπαιδευτών και εκπαιδευόμενων.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το έγγραφο του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ