ΙΕΠ: Αγώνας δρόμου για την δημιουργία Τράπεζας Θεμάτων

Σε αγώνα δρόμου προκειμένου να προλάβει να έχει έτοιμη τράπεζα θεμάτων πριν από το τέλος του διδακτικού έτους έχει μετατραπεί η σχετική διαδικασία από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής
Σύμφωνα με το ρεπορτάζ της Μ. Παπαματθαίου στα ΝΕΑ θα χρειαστούν περίπου 17.000 θέματα συνολικά.
Ένα επιπλέον, σοβαρό, πρόβλημα πού έχει σύμφωνα με την εφημερίδα να αντιμετωπίσει το ΙΕΠ είναι η ολοκλήρωση της ύλης καθώς οι ιδιαίτερες συνθήκες λόγω πανδημίας αλλά και οι καταλήψεις των σχολείων δημιουργούν μία αβεβαιότητα ως προς το αν θα διδαχθεί τελικά η εξεταστέα ύλη.
Αυτό που επίσης φοβούνται από το Ι.Ε.Π. είναι ότι οι δυσκολίες στη φετινή διδακτική διαδικασία μπορεί να οδηγήσουν σε μεγάλα ποσοστά αποτυχίας όπως είχε γίνει και το 2014 .
Τη χρονιά εκείνη ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των μαθητών πάνω από 20% είχε παραπεμφθεί σε επαναληπτικές εξετάσεις το Σεπτέμβριο.
Το γεγονός αυτό οφειλόταν και στην αυστηροποίηση του υπολογισμού του βαθμού προαγωγής και απόλυσης.
Αυτό σήμερα δεν ισχύει οπότε η τράπεζα θεμάτων έχει μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας.