ΙΕΠ:Ημερίδα για τη διδασκαλία Ευρωπαϊκών Νοηματικών Γλωσσών Σάββατο, 10 Μαρτίου 2018

Δελτίο τύπου εξέδωσε το ΙΕΠ μέσω του οποίου ανακοινώνει την διεξαγωγή Ημερίδας για τη διδασκαλία Ευρωπαϊκών Νοηματικών Γλωσσών το Σάββατο, 10 Μαρτίου 2018, στην αίθουσα “Ζακλίν ντε Ρομιγί” Ανδρέα Παπανδρέου 37, Μαρούσι, Τ.Κ. 151 80

Η ημερίδα εντάσσεται στο πλαίσιο του έργου «Teaching European Signed Languages as a First Language» με διακριτό τίτλο: “SIGN FIRST” (Διδασκαλία Ευρωπαϊκών Νοηματικών Γλωσσών ως πρώτη γλώσσα), που περιλαμβάνεται  στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus +.

Συνδιοργάνωση: Εταίροι του προγράμματος Sign First:

• Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής
• Ειδικό Νηπιαγωγείο Κωφών & Βαρήκοων Αργυρούπολης
• Ειδικό Νηπιαγωγείο & Δημοτικό Σχολείο Κωφών και Βαρήκοων Λυκόβρυσης – Πεύκης
• HABILIS

Ο χαρακτήρας της Ημερίδας είναι επιμορφωτικός και ενημερωτικός. Στόχος είναι να παρουσιαστεί η πληθώρα των δράσεων που υλοποιούνται μέσω του Έργου. Η ομάδα των ειδικών επιστημόνων-εμπειρογνωμόνων του Έργου θα ενημερώσει τα στελέχη της εκπαίδευσης, τους εκπαιδευτικούς και τους εν γένει ενδιαφερόμενους (γονείς, μέλη της Κοινότητας των Κωφών, χρήστες της ΕΝΓ, Διερμηνείς, φοιτητές κλπ.) για τη σκοπιμότητα και τα οφέλη από την υλοποίηση του Έργου μέσα από ομιλίες και διαδραστικές, βιωματικές δραστηριότητες. Επιπλέον, στόχος της ημερίδας είναι η υποστήριξη της υλοποίησης της Υ.Α. 2103/2017, με την οποία εντάσσεται η διδασκαλία της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας και η εκμάθηση αυτής στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα των κωφών και βαρήκοων μαθητών.

Δεν υπάρχει κανένα κόστος για τη συμμετοχή.

Θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης από το ΙΕΠ ηλεκτρονικά και για το λόγο αυτό απαιτείται η ηλεκτρονική δήλωση συμμετοχής.

Στη δήλωση συμμετοχής επισημαίνονται επίσης και οι ανάγκες προσβασιμότητας των συμμετεχόντων, ώστε να καλυφθούν έγκαιρα και πλήρως.

Δηλώσεις συμμετοχής https://goo.gl/forms/iYcUhh8PRztOceEY2

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την ανακοίνωση