ΙΓ Μαθητιάδα 2018: Ρεκόρ συμμετοχών

Με δελτίο τύπου οι διοργανωτές της ΙΓ Μαθητιάδας  ενημερώνουν ότι περισσότεροι από 1200 μαθητές, από 68 σχολεία της Ελλάδας και 15 χώρες, θα συμμετάσχουν στην φετινή εκδήλωση

Η «Μαθητιάδα», εκτός από σημείο συνάντησης μαθητών και εκπαιδευτικών από κάθε γωνιά του κόσμου, δίνει την ευκαιρία συμμετοχής  σε πολιτιστικά δρώμενα και αθλητικούς αγώνες.

Η φετινή ΙΓ’ Μαθητιάδα περιλαμβάνει τη διεξαγωγή 35 Ολυμπιακών αθλημάτων (137 τελικοί αγωνισμάτων) ενώ παράλληλα με τους αγώνες διεξάγονται πολιτιστικές και άλλες εκδηλώσεις, καθώς και δράσεις Παραολυμπιακών αγώνων από αθλητές με αναπηρία με δυνατότητα βιωματικής συμμετοχής των μαθητών και των θεατών σε Ολυμπιακά, Παραολυμπιακά αθλήματα, πολιτιστικά, εκπαιδευτικά και περιβαλλοντικά δρώμενα.

Στις κεντρικές αθλητικές εγκαταστάσεις διεξαγωγής της Μαθητιάδας λειτουργεί το «Παραολυμπιακό Πάρκο» σε συνεργασία με την Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή και με στόχο τη γνωριμία των παιδιών με τα παραολυμπιακά αθλήματα και με την καθημερινότητα των ατόμων με αναπηρία.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το σχετικό δελτίο τύπου