Ημερίδα στις Σέρρες, με θέμα “Φύλο και Εκπαίδευση”. Σάββατο 10/3 στο 2ο ΕΠΑΛ Σερρών

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής,  η Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων και το 2ο ΠΕΚ Θεσσαλονίκης  συνδιοργανώνουν  Ημερίδα στις Σέρρες, με θέμα:

“Φύλο και Εκπαίδευση”.

Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί Σάββατο 10 Μαρτίου στο 2ο ΕΠΑΛ Σερρών (09:30π.μ. – 13:30μ.μ.) και  απευθύνεται στα στελέχη της εκπαίδευσης, σε εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Αποτέλεσμα εικόνας για ΣΕΡΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ

Σκοπός της ημερίδας είναι η ανάδειξη της πολυεπίπεδης συναρμογής του φύλου στην εκπαιδευτική πράξη και η αναγκαιότητα  εισαγωγής του στην εκπαίδευση, ως βασικού ερμηνευτικού εργαλείου στην προώθηση της έμφυλης ισότητας, της  δημοκρατίας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Οι επιμέρους  στόχοι της Ημερίδας προσδιορίζονται ως εξής:

• η ανάδειξη της πολυεπίπεδης σχέσης Φύλου και Εκπαίδευσης
  • η αναγνώριση της αναγκαιότητας διάχυσης της οπτικής του φύλου στην εκπαιδευτική πράξη
  • η παρουσίαση καλών εκπαιδευτικών πρακτικών και δράσεων για ζητήματα Φύλου και έμφυλης ισότητας
  • η ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών, των γονέων-κηδεμόνων, των μαθητών/τριών και η συμμετοχή τους σε δράσεις που άπτονται ζητημάτων έμφυλης ισότητας.

Στους/στις συμμετέχοντες/oυσες θα δοθεί Βεβαίωση Παρακολούθησης της Ημερίδας.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την σχετική πρόσκληση

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το πρόγραμμα της ημερίδας.