Ημερίδα Διάχυσης Καλών Διδακτικών Πρακτικών «Διδάσκοντας στο Ζάννειο»

Το Ζάννειο Πειραματικό Λύκειο Πειραιά διοργανώνει
Ημερίδα Διάχυσης Καλών Διδακτικών Πρακτικών, με τίτλο
«Διδάσκοντας στο Ζάννειο»

Η Ημερίδα θα διεξαχθεί την Παρασκευή 5 Απριλίου 2019 (17:00-20:30)
στο Ζάννειο Πειραματικό Λύκειο Πειραιά (Κολοκοτρώνη 6, 185 31 – Πειραιάς).

Πρόγραμμα 17.00-17.15 Εγγραφή Συμμετεχόντων

17.15-17.30 Χαιρετισμοί – Καλωσόρισμα Α΄ ΜΕΡΟΣ

17.30-18.30 Επιλέγοντας ένα Πειραματικό Σχολείο: Κοινωνικά χαρακτηριστικά και εκπαιδευτικές προσδοκίες των μαθητών του Ζαννείου Πειραματικού Λυκείου, Νέλλη Ασκούνη, Αν. Καθηγήτρια Ε.Κ.Π.Α.

Μετασχηματισμός του εκπαιδευτικού έργου: αρκεί η εδραίωση καλών διδακτικών πρακτικών; Μαρία Μαμούρα, Εντεταλμένη Διδάσκουσα / Ακαδημαϊκή Υπότροφος του Τμήματος Φ.Π.Ψ.

Διευρυμένο Διάλειμμα:

4 χρόνια λειτουργίας του στο Ζάννειο Λύκειο, Παρασκευή Λεοντοπούλου, Διευθύντρια Ζαννείου Π.ΓΕ.Λ. Διάλειμμα

18.30-19.00 Β΄ ΜΕΡΟΣ

(19.00-20.30) Παράλληλα Εργαστήρια και Παρουσιάσεις

Εργαστήριο ΠΕ01 Δύο δρόμοι για την “ευτυχία” (δύο τρόποι διδασκαλίας του μαθήματος της Γ Λυκείου) Φ. Καπουτσή – Π. Λεοντοπούλου

Παρουσιάσεις ΠΕ02 Στα ίχνη ενός λοιμού, ενός χρησμού και μιας απιστίας, Καραμπογιά Α.

Τεχνικές διαμόρφωσης θετικού ψυχοπαιδαγωγικού κλίματος κατά τη διδακτική και παιδευτική διεργασία, Κουγιουμτζής Γ.

Από το Ολοκαύτωμα στο έθνος – κράτος. Μια απόπειρα αναδρομικής αφήγησης στην ιστορία της Γ΄ Λυκείου, Κουφοπούλου Π.

Όμιλος Παλαιογραφίας: καινοτομία ή κενοτομία; Μηνάογλου Χ., Κουγιουμτζής Γ., Αλιφραγκής Β., Γεώργα Ν., Οκταποδάς Γ., Μισσός-Πεταβράκης Κ. Λαγουρός Ν.

Εργαστήριο ΠΕ02 «Αντιδρώ(ό)μενα» backstage, ένα βιωματικό θεατρικό εργαστήριο στην Αντιγόνη του Σοφοκλή, Καλογερά Π.

Παρουσιάσεις ΠΕ03 Η εφαρμογή της Αναλυτικο-συνθετικής μεθόδου σε γεωμετρικές κατασκευές της Α΄ Λυκείου, Κανελλοπούλου Μ.- Μαυρομάτης Γ.

Ο Παλμογράφος στη διδασκαλία της τριγωνομετρίας, Μπουμπούλης Π.

Η γειτνίαση ως περιοριστικός όρος, Παππά Σ.

Κατασκευή δορυφόρου και ανακάλυψη εξωπλανητών, Τσαντίλας Σ.

Εργαστήριο ΠΕ04.01 Πειραματικές Διαδρομές στη Φυσική, Χαρατζόπουλος Π.

Εργαστήριο ΠΕ06 From “Approaching The Kitchen Recipes” to “Winning an Oscar”: the ongoing challenge of Teaching and Learning English at Senior High School! Γαλανοπούλου Μ., Λεβέντη Β.

Εργαστήριο ΠΕ86 Εκπαιδευτική Ρομποτική, Τέγκερη Ε.

Θεατρικό Εργαστήριο Ο θεατρικός αυτοσχεδιασμός στην εκπαιδευτική πράξη, Μαματσή Α.-Μπενάκη Π.

20.30 Λήξη Ημερίδας

Πληροφορίες-Επικοινωνία στο mail: zanneiokdp2@gmail.com

Όσοι επιθυμούν να παρακολουθήσουν την Ημερίδα, παρακαλούμε να δηλώσουν άμεσα συμμετοχή και για τα εργαστήρια,
όπως αυτά αναφέρονται στο επισυναπτόμενο πρόγραμμα,