Ηλεκτρονικά οι εγγραφές των πρωτοετών φοιτητών με τους κωδικούς υποβολής του Μηχανογραφικού δελτίου

Τα δικαιολογητικά και η διαδικασία εγγραφής αναμένεται να ανακοινωθούν από το Υπουργείο Παιδείας τις προσεχείς μέρες με αναλυτική εγκύκλιο.

Συγκεκριμένα οι εγγραφές των Πρωτοετών Φοιτητών στα Πανεπιστήμια της χώρας θα πραγματοποιηθούν με αίτηση των επιτυχόντων για τη Σχολή ή το Τμήμα που έχουν περάσει μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής https://eregister.it.minedu.gov.gr/ του Υπουργείου Παιδείας που θα βρίσκεται σε λειτουργία μετά την έκδοση της εγκυκλίου. Οι Πρωτοετείς Φοιτητές για την εγγραφή τους (μέσω της εφαρμογής μετά την έκδοση της εγκυκλίου), θα χρησιμοποιήσουν τον ίδιο κωδικό πρόσβασης (password) που χρησιμοποίησαν για την εισαγωγή τους στην ηλεκτρονική εφαρμογή του Μηχανογραφικού Δελτίου.

Για το περσινό ακαδημαϊκό έτος οι αιτήσεις έγιναν ηλεκτρονικά στο διάστημα από 18 Σεπτεμβρίου μέχρι και 27 Σεπτεμβρίου 2019.

Διευκρινίζεται πως η προθεσμία και η διαδικασία εγγραφής των επιτυχόντων στις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές, στις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού καθώς στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης Ρόδου και Κρήτης θα ορισθεί και θα ανακοινωθεί από τις ίδιες τις Σχολές.