Ε.Ε.Χ.: Γυναίκες στην Επιστήμη, Διαμορφώνοντας το μέλλον

Η Ένωση Ελλήνων Χημικών (ΕΕΧ), αναγνωρίζοντας την σημαντική συμβολή των γυναικών στην επιστήμη από τα αρχαία χρόνια, τις επιστημονικές προσπάθειες και τα επιτεύγματα των γυναικών, τα εμπόδια που αντιμετώπισαν και τις στρατηγικές που εφάρμοσαν για να γίνει αποδεκτή η δουλειά και η έρευνά τους
διοργάνωσε μία 3ωρη εκδήλωση στο πλαίσιο του Athens Science Festival 2018 με πάνελ από ξεχωριστές και δυναμικές επιστήμονες στη Χημεία και άλλους επιστημονικούς κλάδους που κατέχουν εξέχουσες θέσεις στην Βιομηχανία, στην Εκπαίδευση και σε Κρατικούς φορείς.

Στόχοι της εκδήλωσης ήταν, όχι μόνο να διερευνηθούν τα στερεότυπα και οι προκλήσεις στην επιστημονική εξέλιξη τω γυναικών, αλλά και η διάνοιξη διεξόδων για τις νέες επιστήμονες και η ανταλλαγή απόψεων φοιτητές – νέους και νέες – επαγγελματίες – επιστήμονες.
Την ιδέα, την οργάνωση και τον συντονισμό της εκδήλωσης είχαν δύο ξεχωριστές βραβευμένες νέες επιστήμονες, σε συνεργασία με την Πρόεδρο της ΕΕΧ,

Η κ. Ελένη Ευθυμιάδου (Επίκουρος καθηγήτρια του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Επιστημονικός Συνεργάτης Ινστιτούτου Νανοεπιστήμης και Νανοτεχνολογίας ΕΚΕΦΕ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ. Διακρίθηκε το 2016 για το επιστημονικό της έργο στην ανάπτυξη συστημάτων μεταφοράς φαρμάκων για τοπική και αποτελεσματική απελευθέρωση Χημειοθεραπευτικών φαρμάκων στον τομέα της φαρμακευτικής / Ιατρικής Νανοτεχνολογίας, στα «Ελληνικά Βραβεία
L’Oreal – Unesco”) και

Η κ. Ζωή Κούρνια (Ερευνήτρια στο Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών (ΙΙΒΕΑΑ), όπου εργάζεται πάνω στον σχεδιασμό αντικαρκινικών φαρμάκων και στις υπολογιστικές προσομοιώσεις βιομορίων. Τιμήθηκε με το πρώτο ευρωπαϊκό βραβείο “PRACE Ada Lovelace 2016”, το οποίο βραβεύει γυναίκες επιστήμονες που αξιοποιούν τους υπερυπολογιστές στην έρευνά τους).

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την ανακοίνωση της Ε.Ε.Χ.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την 1η Παρουσίαση
Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την 2η Παρουσίαση