Ε.Ε.Φ.: Εξ αποστάσεως οι αναβληθέντες διαγωνισμοί Φυσικής Γυμνασίου και Λυκείου

Αθήνα, 4/5/2020

Ανακοίνωση

Οι αναβληθέντες Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί Φυσικής Γυμνασίου και Λυκείου 2020 πρόκειται να διεξαχθούν εξ αποστάσεως, στο πνεύμα τήρησης των μέτρων ατομικής προστασίας και προφύλαξης, σε δύο φάσεις ως εξής:

Η πρώτη φάση θα διεξαχθεί διαδικτυακά το Σάββατο 30/5/2020 και ώρα 9:00-12:00 για το Λύκειο και 12:00-14:00 για το Γυμνάσιο. Για την υλοποίηση του διαγωνισμού θα χρησιμοποιηθεί ειδικά διαμορφωμένη πλατφόρμα, στην οποία οι συμμετέχοντες μαθητές θα συνδεθούν με την χρήση προσωπικών κωδικών. Τα θέματα της πρώτης φάσης θα είναι αποκλειστικά κλειστού τύπου και το αποτέλεσμα θα εξάγεται άμεσα. Οι εκατό (100) πρώτοι μαθητές από κάθε τάξη θα προκριθούν στην δεύτερη και τελική φάση, για την οποία θα υπάρξει νέα ανακοίνωση, ανάλογα με την πορεία του ιού και τα μέτρα προστασίας που θα ισχύουν.

Για την συμμετοχή στον διαγωνισμό δεν απαιτείται νέα εγγραφή. Ισχύουν οι αρχικές αιτήσεις, τόσο ατομικές όσο και μέσω σχολείων. Το μόνο που χρειάζεται επιπλέον για κάθε μαθητή, προκειμένου να αποκτήσει τον προσωπικό κωδικό πρόσβασης στον διαγωνισμό, είναι να επισκεφθεί τον υπερσύνδεσμο http://eduhub.com.gr/forma-eef/ όπου θα συμπληρώσει τα στοιχεία του.

Η οργανωτική επιτροπή έχει διασφαλίσει την προστασία των προσωπικών δεδομένων όλων των συμμετεχόντων μαθητών. Με το πέρας της πρώτης φάσης όλοι οι συμμετέχοντες μαθητές θα λαμβάνουν αυτόματα το αποτέλεσμα και την βεβαίωση συμμετοχής στον διαγωνισμό.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση μπορείτε να επικοινωνείτε στο email: eef.pan.diag@gmail.com υπ’ όψιν κας  Κλειδέρη και στο τηλέφωνο 2103635701.

Το Διοικητικό Συμβούλιο

της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών