ΕΛΣΤΑΤ: 4ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός στη Στατιστική

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, η Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ) διοργανώνει τον «Πανελλήνιο Διαγωνισμό στη Στατιστική».

Η δράση, που υποστηρίχθηκε από την εκπαιδευτική κοινότητα της Χώρας επί τρία σχολικά έτη και εντάσσεται στη στρατηγική της ΕΛΣΤΑΤ για την «Ανάπτυξη της Στατιστικής Παιδείας στην Ελλάδα», διεξάγεται φέτος από τον
Οκτώβριο 2020 έως τον Απρίλιο 2021.
Ο «4ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός στη Στατιστική» απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας και αποσκοπεί στη γνωριμία τους με τις αρχές της στατιστικής επιστήμης, τον τρόπο παραγωγής των επίσημων στατιστικών, καθώς και την αξιοποίησή τους και σε κάθε τομέα της καθημερινότητας. Επιπλέον, οι καθηγητές που μετέχουν στο διαγωνισμό ως μέντορες έχουν την ευκαιρία εξοικείωσης με νέα εργαλεία και πρακτικές για τη διδασκαλία της στατιστικής επιστήμης.
Συμμετοχές – Εγγραφές
Δικαίωμα συμμετοχής στον διαγωνισμό έχουν ομάδες που αποτελούνται από έναν έως και τρεις μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, στις ακόλουθες κατηγορίες:
 Κατηγορία Α’: Μαθητές Λυκείων
 Κατηγορία Β’: Μαθητές Γυμνασίων
Σε κάθε ομάδα συμμετέχει ένας καθηγητής, ο οποίος είναι αρμόδιος για την εγγραφή της ομάδας του στον διαγωνισμό (μέσω ηλεκτρονικής εφαρμογής), την παροχή πληροφοριών στα μέλη της ομάδας, την επίβλεψη των εργασιών τους και την καθοδήγησή τους καθόλη τη διάρκεια του διαγωνισμού.
Οι εγγραφές των ομάδων ξεκινούν στις 5 Οκτωβρίου 2020 και ολοκληρώνονται στις 7 Ιανουαρίου 2021.
Περισσότερες πληροφορίες, όπως για τις εγγραφές, το χρονοδιάγραμμα και τους κανόνες, τόσο του Πανελλήνιου, όσο και του Ευρωπαϊκού Διαγωνισμού στη Στατιστική, είναι διαθέσιμες στον ακόλουθο σύνδεσμο: http://www.statistics.gr/el/statistics-competition-2021.
Βραβείο Κοινού
Με σκοπό την ευρύτερη δυνατή συμμετοχή όλων και όχι μόνο της εκπαιδευτικής κοινότητας στην Ελλάδα, ο «4ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός στη Στατιστική» περιλαμβάνει μία καινοτομία σε σχέση με τους προηγούμενους: τη διοργάνωση ενός Βραβείου Κοινού (Public Choice Award-PCA), μιας διαδικασίας από την οποία θα προκύψει η μία από τις δύο ομάδες κάθε κατηγορίας που θα συμμετάσχουν στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό στη Στατιστική (τον Απρίλιο 2021).

Πιο συγκεκριμένα, οι πέντε πρώτες ομάδες κάθε κατηγορίας καλούνται να διαμορφώσουν και να παρουσιάσουν ένα βίντεο στην αγγλική γλώσσα, στο οποίο χρησιμοποιώντας στατιστικά στοιχεία, θα πραγματεύονται το θέμα που θα ανακοινώσει η Eurostat. Με κριτήριο τα βίντεο, οι συμμετέχοντες στην ηλεκτρονική ψηφοφορία θα επιλέξουν την μία από τις δύο ομάδες κάθε κατηγορίας που θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό, ενώ η άλλη θα προκύψει βάσει αξιολόγησης από Επιστημονική Επιτροπή.
Βραβεία θα απονεμηθούν στις νικήτριες ομάδες κάθε κατηγορίας, τόσο του εθνικού, όσο και του ευρωπαϊκού διαγωνισμού, ενώ όλες οι ομάδες θα λάβουν αναμνηστικό δίπλωμα συμμετοχής