Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία: Κατάταξη για την 61η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (ΙΜΟ 2020) και την 24η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων (jBMO 2020)

Αναρτήθηκαν στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας τα αποτελέσματα του Προκριματικού Διαγωνισμού για την επιλογή της ομάδας που θα μας εκπροσωπήσει στην 61η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα και την αντίστοιχη για την Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων, που πραγματοποιήθηκε τo Σάββατο 18/7/2020.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ 24η JΒΜΟ ΝΕΩΝ 2020

Οι έξι πρώτοι στην κατάταξη μαθητές θα αποτελέσουν την ομάδα που θα λάβει μέρος στη Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων που θα γίνει στις 11 Σεπτεμβρίου 2020. Η Ελληνική ομάδα θα διαγωνιστεί στην Αθήνα στα γραφεία της Ε.Μ.Ε.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ 61η ΙΜΟ 2020

Οι έξι πρώτοι στη σειρά μαθητές θα λάβουν μέρος στη Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα που θα γίνει στις 21 και 22 Σεπτεμβρίου.
Η εξέταση της Ελληνικής ομάδας θα γίνει στην Αθήνα στην αίθουσα της Ε.Μ.Ε.
Την ίδια μέρα θα διαγωνιστούν και οι επόμενοι 8 μαθητές της λίστας.
Μετά την άθροιση των βαθμών του Αρχιμήδη, του Προκριματικού και της ΔΜΟ οι έξι πρώτοι μαθητές θα λάβουν μέρος στη 37η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα (37η ΒΜΟ 2020)