Εισαγωγή στις Στρατιωτικές Σχολές : Επανέκδοση της προκήρυξης- αφαίρεση της βεβαίωσης για τη διαγβγή των υποψηφίων

Με την ένδειξη «ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ 11» επανεκδόθηκε η προκήρυξη με την οποία καλούνται οι υποψήφιοι που επιθυμούν τη συμμετοχή τους στις Προκαταρκτικές Εξετάσεις για μια ή περισσότερες στρατιωτικές σχολές, αφενός να δηλώσουν αυτές στο Μηχανογραφικό Δελτίο του ΥΠΠΕΘ, αφετέρου να υποβάλλουν μέχρι 10 Μαΐου 2018 μια σειρά δικαιολογητικών.

Η αρχική προκήρυξη στη σελ. 39 προέβλεπε:
«Όσοι αποφοιτούν την παρούσα εκπαιδευτική περίοδο, (πρέπει να καταθέσουν) βεβαίωση του Λυκειάρχη ότι είναι μαθητές της Γ’ Λυκείου και ότι η διαγωγή τους μέχρι την ημερομηνία εκδόσεως της είναι τουλάχιστον «ΚΟΣΜΙΑ». (Υπόδειγμα «4»). Εφόσον ο Λυκειάρχης αρνηθεί την έκδοση αυτής της βεβαιώσεως, θα αναφέρεται αυτό σε ιδιαίτερη υπεύθυνη δήλωση που θα υπογράφεται από τον ενήλικο υποψήφιο ή για τον ανήλικο από τον ασκούντα ή τους ασκούντες τη γονική μέριμνα ή επιτροπεία θεωρούμενου του γνησίου της υπογραφής από ΚΕΠ.»

Η επανεκδοθείσα αναφέρει τα εξής:
«Όσοι αποφοιτούν την παρούσα εκπαιδευτική περίοδο, βεβαίωση του Λυκειάρχη ότι είναι μαθητές της Γ’ Λυκείου. (Υπόδειγμα «4»). Εφόσον ο Λυκειάρχης αρνηθεί την έκδοση αυτής της βεβαιώσεως, θα αναφέρεται αυτό σε ιδιαίτερη υπεύθυνη δήλωση που θα υπογράφεται από τον ενήλικο υποψήφιο ή για τον ανήλικο από τον ασκούντα ή τους ασκούντες τη γονική μέριμνα ή επιτροπεία θεωρούμενου του γνησίου της υπογραφής από ΚΕΠ.»

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την προκήρυξη (ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ)