Από το Μάρτιο προγραμματίζεται να ξεκινήσει η διαδικασία επιλογής Στελεχών Εκπαίδευσης, (Συντονιστών ΠΕΚΕΣ, Προϊσταμένων ΚΕΣΥ, ΚΕΑ και Διευθυντών Διευθύνσεων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης)

Πολλές ειδήσεις προέκυψαν μετά την προγραμματισμένη συνάντηση των Αιρετών του Κεντρικού Υπηρεσιακού Συμβουλίου Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού Ειδικής Αγωγής(Κ.Υ.Σ.Ε.Ε.Π.), Δημήτρη Παπαευθυμίου και Βασίλη Βούγια, με τον Διευθυντή Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Ε.Α.Ε.) του ΥΠ.Π.Ε.Θ. κο  Παναγή Κασσιανό, μεταξύ αυτών:

• Κατάθεση προς ψήφιση στη Βουλή εντός του Ιανουαρίου, όπως έχει συμφωνηθεί με τους Θεσμούς, διατάξεων για το υποχρεωτικό 30ωρο παραμονής όλων των εκπαιδευτικών/Ε.Ε.Π./Ε.Β.Π. στα σχολεία, τα κριτήρια για τις συγχωνεύσεις  σχολικών μονάδων και πιθανά συγκεκριμένος αριθμός σχολείων που θα συγχωνευθούν, η κατάργηση της ώρας σίτισης στα σχολεία ως διδακτικής ώρας και ίσως η ενοποίηση κλάδων Β/θμιας Εκπαίδευσης. Σύμφωνα με πληροφορίες οι Θεσμοί ζήτησαν σαφή και λεπτομερειακά κριτήρια για τις συγχωνεύσεις σχολικών μονάδων, την αύξηση του διδακτικού ωραρίου καθώς και την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών. Αυτό που θα κατατεθεί βεβαίως θα έχει να κάνει με το 30ωρο εργασιακό ωράριο στα πλαίσια του νόμου του 1985, με μεγαλύτερη λεπτομέρεια όμως όσον αφορά στις υποχρεώσεις των εκπαιδευτικών και στους λόγους παραμονής τους στο σχολείο,
  • έως τέλος Ιανουαρίου θα δοθεί για δεκαήμερη Διαβούλευση το σχέδιο των Υποστηρικτικών Δομών (ΠΕΚΕΣ, ΚΕΣΥ, ΚΕΑ) με την μορφή νομοσχεδίου με άρθρα και αμέσως μετά θα κατατεθεί στη Βουλή για συζήτηση και ψήφιση.

Από το Μάρτιο προγραμματίζεται να ξεκινήσει η διαδικασία επιλογής Στελεχών Εκπαίδευσης, Συντονιστών ΠΕΚΕΣ, Προϊσταμένων ΚΕΣΥ, ΚΕΑ και Διευθυντών Διευθύνσεων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης, των οποίων η θητεία, ως γνωστόν, λήγει και από 1η Σεπτεμβρίου 2018, σύμφωνα με τον προγραμματισμό του ΥΠ.Π.Ε.Θ., θα εκκινήσει η λειτουργία των νέων θεσμών.

Όσον αφορά στις κρίσεις Στελεχών, το Υπουργείο προσανατολίζεται αυτή τη στιγμή να τις πραγματοποιήσουν διευρυμένα Περιφερειακά Συμβούλια Επιλογής στις 13 Περιφέρειες της χώρας, με τη συμμετοχή μέλους του ΑΣΕΠ. και με χρήση Δομημένης Συνέντευξης των υποψηφίων.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την σχετική ανακοίνωση