Ανακοίνωση ΟΛΜΕ. Αναφορά στη μνήμη της εκλιπούσης εκπαιδευτικού Μουτσίκα Ευγενίας. Καταγγελία σε βάρος του ΥΠΠΕΘ

Ανακοίνωση με ημερομηνία 14/12/2017 εξέδωσε το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ μέσω της οποίας αναφέρεται στην μνήμη της εκπαιδευτικού Μουτσίκα Ευγενίας, εκλεγμένου μέλους του Δ.Σ της ΕΛΜΕ Ιωαννίνων.

Η εκλιπούσα διατέλεσε επί σειρά ετών μέλος της ΕΛΜΕ Ιωαννίνων και ανέπτυξε συνδικαλιστική δράση, στηρίζοντας τις θέσεις και τις αποφάσεις του κλάδου. Ήταν μια εξαιρετική καθηγήτρια, ξεχώριζε για το ήθος της, την εργατικότητά της και ήταν αγαπητή στους μαθητές, τους συναδέλφους, τους γονείς και όσους τη γνώριζαν. Με πολλά ενδιαφέροντα και ανησυχίες έδειχνε έμπρακτο ενδιαφέρον και αγάπη για το δημόσιο σχολείο. Από πολύ νεαρή ηλικία εντάχθηκε ως αθλήτρια στο δυναμικό του Ναυτικού Ομίλου και κατάφερε να ξεχωρίσει με επιτυχίες σε πανελλήνιο αλλά και σε διεθνές επίπεδο. Παράλληλα, θήτευσε επί τριετία ως μέλος της Επιτροπής Διοίκησης του Πανηπειρωτικού Εθνικού Αθλητικού Κέντρου Ιωαννίνων συμβάλλοντας στην επιτυχημένη διεξαγωγή των αντίστοιχων πανελλήνιων πρωταθλημάτων κωπηλασίας στα Γιάννενα.

Το Δ.Σ της ΟΛΜΕ, αναφέρει η ανακοίνωση, καταγγέλλει την ανάλγητη πολιτική του Υπουργείου Παιδείας και του κ. Γαβρόγλου, ο οποίος, παρά τα εκατοντάδες κενά που υπήρχαν σε όλη την ηπειρωτική Ελλάδα, αρνήθηκε πεισματικά να ικανοποιήσει αιτήσεις αποσπάσεων συναδέλφων που αντιμετώπιζαν προβλήματα υγείας, καθώς και άλλα σοβαρά οικογενειακά προβλήματα. Η αναλγησία του Υπουργού Παιδείας οδήγησε τη συνάδελφο στη βιολογική εξόντωση.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την ανακοίνωση της ΟΛΜΕ