Ίδρυμα Ωνάση: Κύκλος Ερευνητικών Σεμιναρίων Αρχείου Καβάφη 2018-19

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, το έργο του Κ. Π. Καβάφη μπαίνει στο επίκεντρο της συζήτησης του κύκλου Ερευνητικών Σεμιναρίων Αρχείου Καβάφη. Νέοι ερευνητές, ακαδημαϊκοί και μελετητές του καβαφικού έργου μοιράζονται με το κοινό τα ερωτήματά τους, τα αρχειακά τεκμήρια της έρευνάς τους καθώς και τις εν εξελίξει εργασίες τους, με στόχο να αναδειχθούν και να συζητηθούν, από διαφορετικές οπτικές γωνίες, οι συμπληρωματικές προσεγγίσεις του έργου του μεγάλου Αλεξανδρινού.

31.01 — 01.06.2019

3ο σεμινάριο Κύκλου 2018-19

Dancing in the Dark: Attempts to Reconstruct Cavafy’s Life from Fragments

Στα προβλήματα που αντιμετώπιζαν συχνά οι βιογράφοι του Καβάφη συμπεριλαμβάνεται η ένδεια των πληροφοριών, οι δυσκολίες στην πρόσβαση των αρχειακών τεκμηρίων αλλά και η αξιοπιστία των πηγών. Στόχος του σεμιναρίου είναι να αναδείξει το πώς, παρά ταύτα, η αρχειακή έρευνα επηρέασε τις νέες ερμηνευτικές προσεγγίσεις του καβαφικού έργου.

Ημερομηνία: Πέμπτη 14 Μαρτίου, 19:00-21:00

Sarah Ekdawi: Ερευνήτρια του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης

Συντονισμός: Μιχάλης Χρυσανθόπουλος και Θοδωρής Χιώτης

Δεν θα υπάρχει ταυτόχρονη διερμηνεία στα ελληνικά