Ένωση Ελλήνων Φυσικών: 33oς Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γενικού Λυκείου. Στις 4 Μαρτίου εξ αποστάσεως η Α΄ φάση. Η διαδικασία εγγραφής. Η εξεταστέα ύλη

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών διοργανώνει τον 33o Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής Γενικού Λυκείου.
Ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γενικού Λυκείου 2023 και για τις τρεις τάξεις, θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις:

Α΄ Φάση: Σάββατο 4 Μαρτίου 2023 – ώρα 9:30 π.μ. Εξ αποστάσεως
Β΄ Φάση: Σάββατο 1 Απριλίου 2023 – ώρα 9:30 π.μ. σε εξεταστικά κέντρα σε όλη την Ελλάδα.

Στη Β΄ Φάση θα προκριθούν όσοι/ες μαθητές/τριες συγκεντρώσουν συγκεκριμένη βαθμολογία στην Α΄ Φάση η οποία θα οριστεί από την επιστημονική επιτροπή του διαγωνισμού. Όλοι οι συμμετέχοντες θα λάβουν βεβαίωση συμμετοχής, αλλά βραβεία θα απονεμηθούν μόνο σε όσους διακριθούν κατά την Β΄ Φάση.

Όλοι οι ενδιαφερόμενοι απαιτείται να συμπληρώσουν ατομικά τα στοιχεία τους στη φόρμα:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ
Επειδή η διαδικασία εγγραφή περιλαμβάνει επαλήθευση του email σας, σε περίπτωση που το email επαλήθευσης προωθηθεί στα spam και δεν λειτουργεί ο σύνδεσμος επαλήθευσης κάντε ένα από τα ακόλουθα:

1. Προσπαθήστε να μετακινήσετε το email στα εισερχόμενα και επιλέξτε ότι το email φαίνεται ασφαλές, οπότε στην περίπτωση λειτουργεί το link επαλήθευσης.
  2. Απαντήστε στο μήνυμα αυτό (Reply) με θέμα πρόβλημα επαλήθευσης, οπότε θα επαληθεύσουμε το email χειροκίνητα και θα σας στείλουμε μήνυμα ολοκλήρωσης της διαδικασίας.

Τα προσωπικά στοιχεία των μαθητών δεν θα χρησιμοποιηθούν για κανέναν άλλο λόγο πέρα από τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό και για την συνολική επικοινωνία γύρω από αυτόν.

Η ύλη για την πρώτη φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικής 2023 περιγράφεται ανά τάξη παρακάτω και θα ακολουθηθούν οι οδηγίες διδασκαλίας κάθε ενότητας, όπως έχει εισηγηθεί το ΙΕΠ και έχει ανακοινωθεί από το ΥΠΑΙΘ.

Α΄ Λυκείου:

1.1 Ευθύγραμμη Κίνηση
1.2 Δυναμική σε μία διάσταση
1.3 Δυναμική στο επίπεδο

Β΄ Λυκείου:

Δυνάμεις μεταξύ ηλεκτρικών φορτίων – Ηλεκτρισμός – Συνεχές Ηλεκτρικό Ρεύμα – Καμπυλόγραμμες Κινήσεις – Διατήρηση Ορμής

Γ΄ Λυκείου:

Μέχρι και τα ΚΥΜΑΤΑ

Αιτήσεις συμμετοχής υποβάλλονται έως τις 28/2/2023

• Πληροφορίες και παλαιά θέματα (με τις λύσεις τους) των Πανελλήνιων Διαγωνισμών Φυσικής Γυμνασίου, Γενικού Λυκείου και των Διεθνών Ολυμπιάδων Φυσικής υπάρχουν στον δικτυακό τόπο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών:
https://www.eef.gr/news-blog.php?cat=50 και στην πλατφόρμα του διαγωνισμού.

• Οι τρεις πρώτοι μαθητές της Β΄ Λυκείου και ο πρώτος μαθητής της Α΄ Λυκείου προκρίνονται στη Βαλκανική Ολυμπιάδα Φυσικής 2023.
• Οι πρωτεύoντες μαθητές κάθε τάξης θα βραβευθούν σε ειδικές εκδηλώσεις σε όλη την επικράτεια.

Η συμμετοχή όλων των μαθητών είναι δωρεάν

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ – ΕΓΚΡΙΣΗ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ