ΑΔΕΔΥ: Στήριξη της κινητοποίησης Δ.Ο.Ε. – Ο.Λ.Μ.Ε. της Παρασκευής, 9 Νοεμβρίου 2018, ώρα 13:00 στο Υπουργείο Παιδείας

Η Εκτελεστική Επιτροπή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ., αφού έλαβε υπόψη της τις σχετικές αποφάσεις της Δ.Ο.Ε. και της Ο.Λ.Μ.Ε., στηρίζει την κινητοποίηση που αποφάσισαν για την Παρασκευή, 9 Νοεμβρίου 2018, ώρα 13:00 στο Υπουργείο Παιδείας, με αιτήματα:

• μόνιμους, διορισμούς εκπαιδευτικών για την κάλυψη όλων των αναγκών της δημόσιας εκπαίδευσης,
  • 14χρονο δημόσιο δωρεάν σχολείο με 2χρονη υποχρεωτική προσχολική αγωγή και εκπαίδευση άμεσα σε όλη τη χώρα,
  • στήριξη της ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης,
  • εξίσωση δικαιωμάτων αναπληρωτών και μονίμων,
  • μείωση της αναλογίας εκπαιδευτικών – μαθητών,
  • αύξηση δαπανών για την παιδεία,
  • υπεράσπιση των μισθολογικών και ασφαλιστικών δικαιωμάτων των εκπαιδευτικών.

Η Εκτελεστική Επιτροπή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. καλεί τα μέλη του Γενικού Συμβουλίου, τα μέλη των Δ.Σ. των Ομοσπονδιών και των Σωματείων να δώσουν το «παρών» στην κινητοποίηση την Παρασκευή, 9 Νοεμβρίου 2018, ώρα 13:00, στο Υπουργείο Παιδείας.

Από την Εκτελεστική Επιτροπή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το Δελτίο Τύπου της ΑΔΕΔΥ