Ε.Ε.Φ.: Ημέρες Επιστήμης

Για πρώτη φορά η Ένωση Ελλήνων Φυσικών διοργανώνει επιστημονικές δράσεις απευθυνόμενη σε φοιτητές, μαθητές, και μέλη της αλλά και στο ευρύτερο κοινό με σκοπό την εκλαΐκευση των Φυσικών Επιστημών και με στόχο να τους ενημερώσει για τις νέες επιστημονικές εξελίξεις και να τους εισάγει στην κατανόηση των φυσικών αρχών που διέπουν τη ζωή μας και των φυσικών φαινομένων που επηρεάζουν  την καθημερινότητά μας.
Διακεκριμένοι καθηγητές Α.Ε.Ι και επιστημονικά στελέχη ερευνητικών κέντρων ενημερώνουν για τα επιστημονικά επιτεύγματα που εξηγούν και καθιστούν τον καθημερινό μας κόσμο πιο κατανοητό και προάγουν τον πολιτισμό της ανθρωπότητας.
Θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης σε όσους συμμετέχουν τουλάχιστον στο 75%  των διαλέξεων. Σε κάθε διάλεξη θα διατίθεται έντυπο υλικό της Ένωσης.
Χώρος διεξαγωγής: Βιβλιοθήκη Ιωάννειου Πνευματικού Κέντρου Δήμου Αθηναίων, Πανόρμου 59 Αμπελόκηποι.
Επιστημονική επιτροπή: Βασιλική Δημητροπούλου , Παρασκευή Κλειδέρη, Πλάτων Πατλάκας
Οργανωτική επιτροπή: Έλενα  Τζιάμου, Ανδρέα Νηγιάννης, Γεώργιος  Κυριακόπουλος
Δηλώσεις συμμετοχής στην Γραμματεία της ΕΕΦ: 2103635701 και στα τηλέφωνα:
6977036846 Κα Κλειδέρη, 6948507322 Κα Δημητροπούλου
ή στο mail: eef.athens@gmail.com
Συννημένα, ενδεικτικό πρόγραμμα ομιλιών και ενδεικτικός κατάλογος ομιλητών