Π.Ε.Φ.: Συνεχίζεται η αντιπαράθεση με τον Υπουργό Παιδείας, ανεβαίνουν οι τόνοι

Με νέα ανακοίνωση η Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων συνεχίζει την αντιπαράθεση με τον Υπουργό Παιδείας χρησιμοποιώντας μάλιστα πιο οξείς χαρακτηρισμούς.

“επιμένει να αποδίδει ψευδώς στην Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων προτάσεις «περί μείωσης του αριθμού των εισακτέων στις φιλοσοφικές σχολές και κατάργησης των τμημάτων της Φιλοσοφικής» τις οποίες ουδέποτε η Ένωσή μας έχει διατυπώσει.” αναφέρει στην ανακοίνωσή της η Π.Ε.Φ.

Η ανακοίνωση της Π.Ε.Φ.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αθήνα, 12/9/2018

Προς τον Υπουργό Παιδείας κ. Κώστα Γαβρόγλου:

Για την αποκατάσταση της αλήθειας

Λυπούμεθα που για άλλη μια φορά ο Υπουργός Παιδείας κ. Κώστας Γαβρόγλου, αγνοώντας μάλιστα τη σχετική διαμαρτυρία μας («Μια απάντηση στον Υπουργό Παιδείας κ. Κώστα Γαβρόγλου», ΠΕΦ, 7/9/2018), επιμένει να αποδίδει ψευδώς στην Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων προτάσεις «περί μείωσης του αριθμού των εισακτέων στις φιλοσοφικές σχολές και κατάργησης των τμημάτων της Φιλοσοφικής» τις οποίες ουδέποτε η Ένωσή μας έχει διατυπώσει. Συγκεκριμένααναφερόμαστε στα όσα αναληθή για την ΠΕΦ και πάλι ισχυρίστηκε -συνοδεύοντας μάλιστα τις αναφορές του αυτές με απαξιωτικά σχόλιαγια την επιστημονική μας Ένωση- σε πρωινή ραδιοφωνική εκπομπή της 12ης Σεπτεμβρίου 2018. Παρακαλούμε για την αποκατάσταση της αλήθειας και καλούμε τον κ. Υπουργό σε ειλικρινή, δημοκρατικό και ισότιμο διάλογο για το μέλλον της ανθρωπιστικής παιδείας.

ΑΠΟ ΤΟ Δ.Σ. ΤΗΣ ΠΕΦ