ΥΠΠΕΘ: Ένταξη νέων ειδικοτήτων στα Τμήματα Μαθητείας – Νέα προγράμματα σπουδών

Με 7 αποφάσεις που υπέγραψε ο Υφυπουργός Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων Δημήτρης Μπαξεβανάκης και προωθήθηκαν ήδη για δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης, εκσυχγρονίζονται και προσαρμόζονται στα μαθησιακά αποτελέσματα τα προγράμματα σπουδών του μεταλυκειακού έτους-τάξης μαθητείας των ΕΠΑΛ για 7 ειδικότητες που εντάχθηκαν από την πρώτη φάση εφαρμογής του θεσμού της μαθητείας.

Τα νέα αυτά προγράμματα που δημιουργήθηκαν μετά από σχετικές εισηγήσεις του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής αφορούν τις ειδικότητες: Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών, Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής, Τεχνικός  Δομικών  Έργων  και Γεωπληροφορικής, Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων, Τεχνικός Οχημάτων,  Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής και Βοηθός Νοσηλευτή.

Επίσης με απόφαση του Υφυπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Δ. Μπαξεβανάκη πρόκειται να ενταχθούν από την επόμενη σχολική χρονιά στα τμήματα του «ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟΥ ΕΤΟΥΣ – ΤΑΞΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ» και οι παρακάτω ειδικότητες των ΕΠΑΛ:

(1) Συντήρησης Έργων Τέχνης – Αποκατάστασης

(2) Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών

(3) Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ

(4) Βοηθός Φαρμακείου

(5) Κομμωτικής Τέχνης

Οι πέντε (5) νέες ειδικότητες έρχονται να προστεθούν στις δεκαέξι (16) που ήδη λειτουργούν στο πλαίσιο του νέου θεσμού του ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟΥ ΕΤΟΥΣ – ΤΑΞΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ των ΕΠΑΛ που καθιερώθηκε με το ν.4386/16.