ΥΠΠΕΘ: Έγκριση Προγράμματος Διδακτικής των Ξένων Γλωσσών για τη χορήγηση επάρκειας για τη διδασκαλία ξένης γλώσσας σε κέντρα ξένων γλωσσών, ίσου με 30 ECTS, του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε η έκδοση της με αρ. πρωτ. 81257/Ν1/18-05-2018 (ΦΕΚ 2071/τΒ/07-06-2018) Υπουργικής Απόφασης με θέμα: «Έγκριση του Προγράμματος Διδακτικής των Ξένων Γλωσσών για τη χορήγηση επάρκειας για τη διδασκαλία ξένης γλώσσας σε κέντρα ξένων γλωσσών, ίσου με 30 ECTS, του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας».

Πατήστε εδώ για να δείτε την  Υπουργική Απόφαση

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Πρόγραμμα διδακτικής ξένων γλωσσών», έχει διάρκεια ενός ακαδημαϊκού εξαμήνου (13 εβδομάδες μαθημάτων + 1 εβδομάδα εξετάσεων) και στοχεύει στην παροχή εξειδικευμένων γνώσεων σχετικά με την Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία, τη Διγλωσσία, τον σχεδιασμό, την παραγωγή διδακτικού υλικού και τη διδασκαλία της αγγλικής ή της γαλλικής ως δεύτερων/ξένων γλωσσών. Η επιτυχής ολοκλήρωση του εκπαιδευτικού προγράμματος οδηγεί στη λήψη Βεβαίωσης Παρακολούθησης από το Κέντρο Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. .

Το συνολικό κόστος συμμετοχής, το οποίο καλύπτει το σύνολο της εκπαίδευσης για την απόκτηση της Βεβαίωσης Παρακολούθησης, ανέρχεται στα 500€ (με δυνατότητα έκπτωσης 20%,

Περίοδος Εγγραφών

08/6/2018-14/09/2018

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την ηλεκτρονική φόρμα υποβολής αίτησης

Το Πρόγραμμα θα λειτουργήσει μόνο κατά το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019. Μετά τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2018-2019 το Πρόγραμμα δεν θα παρέχεται πλέον.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την ιστοσελίδα του προγράμματος