Αγώνας δρόμου για την νέα δομή του Λυκείου

Τον χαμένο χρόνο στη δρομολόγηση των αλλαγών στη δομή του λυκείου επιχειρεί, σύμφωνα με άρθρο του www.kathimerini.gr, να αναπληρώσει ο υπουργός Παιδείας Κώστας Γαβρόγλου. Σύμφωνα με πληροφορίες της «Κ», χθες ο υπουργός συναντήθηκε για το θέμα με τον πρόεδρο του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής κ. Γεράσιμο Κουζέλη. Η δομή του νέου λυκείου θα σκιαγραφήσει και το νέο εξεταστικό σύστημα για την πρόσβαση στα πανεπιστήμια και ΤΕΙ. Ωστόσο, σε αντίθεση με τα περιθώρια για τη Β΄ Λυκείου, υπάρχει χρόνος για την τελική μορφή του νέου συστήματος πρόσβασης.

Ειδικότερα, εάν η ηγεσία του υπουργείου επιθυμεί να προχωρήσει σε αλλαγή των αναλυτικών προγραμμάτων που θα εφαρμοστούν από τον προσεχή Σεπτέμβριο για τους μαθητές της Β΄ Λυκείου, η σχετική νομοθετική πρωτοβουλία θα πρέπει να ξεκινήσει αμέσως μετά το Πάσχα. Ήδη, έχει χαθεί χρόνος τη στιγμή που το ΙΕΠ έχει καταθέσει την πρότασή του, για την οποία έχουν εργαστεί περί τους 100 επιστήμονες εθελοντικά.

Σε γενικές γραμμές, η λογική της πρότασης του ΙΕΠ είναι:

• Μείωση του αριθμού των μαθημάτων στις δύο τελευταίες τάξεις
  • Αύξηση των ωρών διδασκαλίας των επιμέρους μαθημάτων
  • Προετοιμασία των μαθητών (μέσω του περιεχομένου των προγραμμάτων σπουδών)για τις απαιτήσεις των ΑΕΙ
  • τροποποιήσεις στη μέθοδο διδασκαλίας, ώστε να καλλιεργείται η κριτική σκέψη και να αντιμετωπιστεί η παπαγαλία.
  • μεταβολή του τρόπου αξιολόγησης

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το άρθρο του kathimerini.gr