ΤΡΙΠΤΟΛΕΜΟΣ: 3 προσκλήσεις εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τη συμμετοχή Νέων στα εκπαιδευτικά σεμινάρια, τα οποία θα πραγματοποιηθούν στη Θεσσαλονίκη, στην Κεφαλονιά και στην Αθήνα

Η Γενική Γραμματεία Δια Βίου Μάθησης και Νέας Γενιάς, Διεύθυνση Νέας Γενιάς στο πλαίσιο των κεντρικών αξόνων της πολιτικής της για την προώθηση της απασχόλησης των νέων και  συνεχίζοντας την προσπάθεια ενημέρωσης και υποστήριξης των νέων που θέλουν να δραστηριοποιηθούν επαγγελματικά στον πρωτογενή τομέα της παραγωγής ανακοινώνει την έναρξη:

A)  Πέντε (5) επιμορφωτικών σεμιναρίων βραχείας εκπαίδευσης (διάρκειας 50 ωρών το καθένα), τα οποία θα υλοποιηθούν στην Αθήνα με τη συνεργασία του Τμήματος Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών στους παρακάτω αναφερόμενους τομείς:

1. Αμπελουργία
  2. Ανθοδετική και Συντήρηση ανθέων και φυλλωμάτων
  3. Άνυδροι Κήποι – Φυτοδώματα ( Tαρατσόκηποι ) Αγροτουριστικών Μονάδων
  4. Εδώδιμα Μανιτάρια: Καλλιέργεια- αξιοποίηση ( Για να δείτε το πρόγραμμα πατήστε εδώ)
  5. Ελαιοκομία

Δικαίωμα συμμετοχής στα εκπαιδευτικά σεμινάρια έχουν νέες και νέοι, ηλικίας 24 έως και 40 ετών, άνεργοι και εργαζόμενοι.

Η έναρξη των σεμιναρίων θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου 2018.

Τα σεμινάρια, στα οποία θα συμμετέχουν 20 άτομα ανά αντικείμενο εκπαίδευσης, θα υλοποιηθούν στις εγκαταστάσεις του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Ιερά Οδός 75 Αθήνα.

Οι αιτήσεις συμμετοχής θα υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά από 26 Ιανουαρίου 2018 έως και 19 Φεβρουαρίου  στην ηλεκτρονική διεύθυνση: akatsarou@minedu.gov.gr

Β) Δυο (2) επιμορφωτικών σεμιναρίων βραχείας εκπαίδευσης (διάρκειας 50 ωρών το καθένα), τα οποία θα υλοποιηθούν στη Θεσσαλονίκη με τη συνεργασία του Τμήματος Τεχνολογίας Τροφίμων του Αλεξάνδρειου Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Θεσσαλονίκης  στους παρακάτω αναφερόμενους τομείς:

1. Γάλα και γαλακτοκομικά προϊόντα. Από την παραγωγή στη μεταποίηση
  2. « Από το αλεύρι στο ψωμί: Τεχνολογία παρασκευής και αρχές μάρκετινγκ προϊόντων αρτοποιίας και ζυμαρικών

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν νέες και νέοι, ηλικίας 24 έως και 40 ετών, άνεργοι και εργαζόμενοι.

Η έναρξη των σεμιναρίων θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2018.

Τα σεμινάρια, στα οποία θα συμμετέχουν 20 άτομα ανά αντικείμενο εκπαίδευσης, θα υλοποιηθούν στις εγκαταστάσεις του Αλεξάνδρειου Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Θεσσαλονίκης.

Οι αιτήσεις συμμετοχής θα υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά από την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου 2018 έως και την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2018, στην ηλεκτρονική διεύθυνση: kthanopoulos@minedu.gov.gr

Γ) Ενός  επιμορφωτικού σεμιναρίου βραχείας εκπαίδευσης (διάρκειας 50 ωρών ), τα οποίο θα υλοποιηθεί στην Κεφαλονιά με τη συνεργασία του Εργαστηρίου Εδαφολογίας του Ανωτάτου Τεχνολογικού Ιδρύματος Ιονίων Νήσων στον παρακάτω αναφερόμενο τομέα:

Βιολογική Ελαιοκομία

Η έναρξη του σεμιναρίου θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2018.

Το σεμινάριο, στο οποίο θα συμμετέχουν 20 άτομα, θα υλοποιηθεί στις εγκαταστάσεις του Ανωτάτου Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Ιονίων Νήσων.

Οι αιτήσεις συμμετοχής θα υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά από την Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου 2018 έως και την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου 2018, στην ηλεκτρονική   διεύθυνση: kthanopoulos@minedu.gov.gr

Στην ανακοίνωση του ΥΠΠΕΘ περιέχονται προσκλήσεις υποβολής εκδήλωσης ενδιαφέροντος, τα αναλυτικά προγράμματα μαθημάτων καθώς και αιτήσεις συμμετοχής για κάθε πρόγραμμα.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την ανακοίνωση του ΥΠΠΕΘ