Ελληνικό Ινστιτούτο Παστέρ: Επιστημονική Ημερίδα με θέμα «ΟΛΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ! ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ, ΟΛΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ!»

Δευτέρα 13 Μαΐου 2019, ώρα 12.00-15.00

Αμφιθέατρο Ελληνικού Ινστιτούτου Παστέρ (Κτίριο 8) Λεωφ. Βασιλίσσης Σοφίας 127, 11521 Αθήνα ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Πληροφορίες: τηλ. 210-6478800,210-6478872, 210-6080654

Την εκδήλωση θα πλαισιώσει η ορχήστρα «Ηχόχρωμα» του Ιδρύματος Εργαστήρι – Λίλιαν Βουδούρη

Σε συνεργασία με τις ομάδες έργου των Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Erasmus+:
2ο ΕΠΑΛ Γαλατσίου, «Όλοι μαθητές μας! Όλοι διαφορετικοί, όλοι μοναδικοί!»,

1ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου, «Ψηλαφώντας την πόλη μας»,

1ο Γυμνάσιο Καματερού, «Στροφή στο σχολείο της συμπερίληψης»,

6ο Γυμνάσιο Πετρούπολης, «Το σχολείο είναι εν … τάξει»,

15ο Γυμνάσιο Περιστερίου, «Σχέδιο βελτίωσης δεξιοτήτων για την υποστήριξη μαθητών με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες: εκπαιδευτικό παιχνίδι, χρήση ΤΠΕ και σύγχρονες προσεγγίσεις».

11.45-12.00 Εγγραφές
12.00-12.20 Έναρξη Χαιρετισμός Προέδρου ΔΣ ΕΙΠαστέρ , Καθηγήτρια Φωτεινή Στυλιανοπούλου Ορχήστρα «Ηχόχρωμα»* Τραγούδια από τους νέους του «Εργαστηρίου – Λίλιαν Βουδούρη», Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Ατόμων με αναπηρία. Διδασκαλία & Μεθοδολογία : Δρ. Ιωάννης Μακρής

12.20-12.40 Σύντομες Ομιλίες κ.κ. Οικονόμου, Νέλλα, κ. Αστέρη, Ι.Ε.Π
12.40-13.00 «Το εκπαιδευτικό παιχνίδι στο σχολείο της συμπερίληψης», 15ο Γυμνάσιο Περιστερίου Εισηγητές/-τριες: Κωσταρής Χριστόφορος, Λιάκα Ελένη, Μάμμος Κωνσταντίνος, Μπέγκου Ελένη, Παπαδημητρίου Παναγιώτα.

13.00-13.20 «Εκπαιδευτικές τεχνικές και στρατηγικές διαχείρισης τάξεων μικτών ικανοτήτων σε διαπολιτισμικά περιβάλλοντα», 2ο ΕΠΑΛ Γαλατσίου Εισηγητές/-τριες: Αβραμάντη Ελένη, Λυκοστράτη Κατερίνα, Μακρή Δήμητρα, Μαμουνή-Κορρέ Αγγελική, Παντελάκη Βιβή, Σιαβελώνας Κωνσταντίνος, Στραβορίζου Βίβιαν.
13.20-13.40 «Ψηλαφώντας την πόλη μας», 1ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου Εισηγήτριες: Σεπυργιώτη Μαρία και Φέλλιου Γεωργία, & Σύντομο δρώμενο από τους μαθητές του θεατρικού ομίλου του σχολείου.
13.40-13.55 «Ανάπτυξη θετικού κλίματος σε συμπεριληπτικές τάξεις & χρήση νέων τεχνολογιών», 6ο Γυμνάσιο Πετρούπολης. Εισηγήτριες: Γιατρά Αγγελική, Γκουβιέρου Ναταλία, Καραντίνου Αθηνά, Κόχιλα Παναγιώτα, Μακρή Δήμητρα, Παπασταμάτη Αργυρώ, Φιλοσόφου Ελένη, Χάνου Φρατζέσκα.
13.55-14.10 «Αναπτύσσοντας δράσεις συμπερίληψης», Εισηγητής: Ι. Μακρής, Δρ. Ψυχολογίας, Ειδικός Παιδαγωγός, Μουσικός
14.10-14.25 «Διδακτικές ενότητες και φύλλα εργασίας: εκπαιδευτικό υλικό για την ένταξη στη σχολική τάξη μαθητών με ειδικές ανάγκες», 1ο Γυμνάσιο Καματερού Εισηγητές/-τριες: Αγγελοπούλου Γεωργία, Λύγκα Βασιλική, Μακρή Δήμητρα, Μαραγούσια Έλλη, Μπίρμπου Παναγιώτα, Μπουραντάς Όθωνας, Σουρανάκη Μαρία
14.25.14.45 «Όψεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων από τους μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ Γαλατσίου», Σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς του 2ο ΕΠΑΛ Γαλατσίου: Αβραμάντη Ελένη, Λυκοστράτη Κατερίνα, Μαμουνή-Κορρέ Αγγελική, Παντελάκη Βιβή, Σιαβελώνας Κώσταντίνος, Στραβορίζου Βίβιαν,

14.45-15.00 15.00-15.15
Συζήτηση Καφές

Eπιστημονική Επιτροπή

• Καθηγήτρια Φωτεινή Στυλιανοπούλου, Καθηγήτρια Βιολογίας Τμήμα Νοσηλευτικής του Ε.Κ.Π.Α, Πρόεδρος Δ.Σ. Ε.Ι.Παστέρ,

• Δρ. Δ ή μ η τ ρ α Μ α κ ρ ή, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου & Επιστημονικά Υπεύθυνη κλ. ΠΕ80 των συμμετεχόντων σχολικών μονάδων, Παιδαγωγικά Υπεύθυνη για το 1ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου.

• Δρ. Ιωάννης Μ α κ ρ ή ς, Δρ. Ψυχολογίας. Μουσικός, Πιστοποιημένος soundpainter, Συνθέτης /Αρχιμουσικός, Ειδικός Παιδαγωγός, Εκπαιδευτής στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων Ατόμων με Αναπηρία, ”Εργαστήρι-Λίλιαν Βουδούρη». Οργανωτική Υποστήριξη

• Αγγελική Λυμπεροπούλου, Γραφείο Ανάπτυξης ΕΙΠαστέρ

• Ελένη Παπαδιά, Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης Ε.Ι.Παστέρ

Η Ορχήστρα «Ηχόχρωμα»* αποτελείται από τους νέους του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Ατόμων με Αναπηρία Εργαστήρι – Λίλιαν Βουδούρη. Είναι αποτέλεσμα του κλινικού έργου του Δρ. Ιωάννη Μακρή στο πλαίσιο ειδικής μεθοδολογίας που εφαρμόστηκε στο ίδρυμα κατά την περίοδο 2012-2015 από τον ίδιο και φέρει το όνομά του και η οποία παρουσιάστηκε στην Λετονία (2015) στο πλαίσιο Παγκόσμιου Συνεδρίου που οργάνωσε η Ακαδημία του Rezekne. Η Ορχήστρα «Ηχόχρωμα» έχει εμφανιστεί στο Γκάζι, στην Αίθουσα «Μίκης Θεοδωράκης» του Δήμου Χολαργού, στην αίθουσα «Μελίνα Μερκούρη» του Δήμου Ιλίου, στο Αίθουσα τελετών και εκδηλώσεων του ΕΚΠΑ και στο πλαίσιο της ημέρας της Γαλλοφωνίας 2019 στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος.