ΥΠΠΕΘ: Υποτροφίες χωρών της αλλοδαπής σε Έλληνες υπηκόους, στο πλαίσιο διμερών μορφωτικών συμφωνιών για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020

Με απόφαση του Γ.Γ. του ΥΠΠΕΘ κ. Η. Γεωργαντά προκηρύσσονται για το θέρος 2019 και για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 τις υποτροφίες, που χορηγούνται από Κυβερνήσεις χωρών της αλλοδαπής σε Έλληνες υπηκόους, στο πλαίσιο διμερών μορφωτικών συμφωνιών και ορίζονται οι προϋποθέσεις για τη χορήγησή τους, ως ακολούθως:
Α. ΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ

1. ΣΛΟΒAKΙΑ

α) Δεκαπέντε (15) μήνες υποτροφίας για έρευνα, οι οποίοι κατανέμονται ανάλογα στους υποψηφίους. Η μεγαλύτερη διάρκεια της υποτροφίας μπορεί να είναι δέκα (10) μήνες και η μικρότερη μπορεί να είναι πέντε (5) μήνες.

β) Δύο (2) υποτροφίες για παρακολούθηση θερινού σεμιναρίου σλοβακικής γλώσσας και πολιτισμού. Οι αιτήσεις για τα θερινά σεμινάρια σλοβακικής γλώσσας θα υποβληθούν και απευθείας από τους ενδιαφερόμενους στο ηλεκτρονικό σύστημα του Comenius University. Οι ενδιαφερόμενοι οφείλουν να αναζητήσουν περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις υποτροφίες στις ιστοσελίδες: http://www.minedu.sk/scholarships-offered-within-the-framework-of-bilateral-programs-ofcooperation. Καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή των φακέλων/αιτήσεων στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων είναι η 18η Μαρτίου 2019.

2. ΣΛΟΒΕΝΙΑ Δέκα (10) μήνες υποτροφίας σε προπτυχιακούς, αποφοίτους, μεταπτυχιακούς φοιτητές και υποψήφιους διδάκτορες που επιθυμούν να πραγματοποιήσουν μέρος των σπουδών τους υπό την επίβλεψη Σλοβένου Καθηγητή σε Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα της Σλοβενίας. Η μικρότερη διάρκεια της υποτροφίας μπορεί να είναι τρεις (3) μήνες και η μεγαλύτερη διάρκεια δέκα (10) μήνες. Γλώσσα που απαιτείται: Άριστη γνώση της γλώσσας της χώρας, εκτός εάν οριστεί διαφορετική γλώσσα εργασίας κατόπιν συμφωνίας με τον υπεύθυνο Καθηγητή ή επόπτη. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα προσφερόμενα προγράμματα και τα ηλικιακά όρια που θέτει η χώρα, καθώς και τα ξενόγλωσσα έντυπα (αίτηση, επιστολή αποδοχής) που είναι απαραίτητα για την πληρότητα του φακέλου, είναι διαθέσιμα στις παρακάτω ιστοσελίδες, στις οποίες οφείλουν να απευθύνονται οι ενδιαφερόμενοι: http://eng.cmepius.si/, http://eng.cmepius.si/programmes/bilateral-scholarships/ , ή να αποστέλλουν e-mail στο scholarships@cmepius.si. Καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή των αιτήσεων/φακέλων στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων είναι η 15η Μαρτίου 2019.

3. ΤΣΕΧΙΑ Μία (1) υποτροφία για παρακολούθηση θερινού σεμιναρίου γλώσσας και πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο Masaryk στην πόλη Brno (από 20/07/2019 έως 17/08/2019) και μία (1) υποτροφία για παρακολούθηση θερινού σεμιναρίου γλώσσας και πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο Palacky στην πόλη Olomouc (από 20/07/2019 έως 18/08/2019). 3 Οι υποτροφίες καλύπτουν δίδακτρα διαμονή, διατροφή και εκδρομές, που διοργανώνονται στο πλαίσιο του προγράμματος των αντίστοιχων θερινών σεμιναρίων. Λεπτομερείς πληροφορίες για τη συμμετοχή σε θερινά σεμινάρια στην Τσεχία υπάρχουν στο «2019_detailed info» που επισυνάπτεται στην παρούσα. Καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή των αιτήσεων/φακέλων στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων είναι η 15η Μαρτίου 2019.

Για να είναι πλήρεις οι φάκελοι των υποψηφίων, θα πρέπει απαραιτήτως αυτοί να συνυποβάλουν συμπληρωμένη και τη σχετική ξενόγλωσση αίτηση που επισυνάπτεται στην παρούσα (GR –Application form 2019).

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ – ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ Οι αιτήσεις υποψηφιότητας για τις παραπάνω υποτροφίες θα υποβάλλονται στις προθεσμίες που αναφέρονται στις επί μέρους χώρες, ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή ή με κατάθεσή τους στο Κεντρικό Πρωτόκολλο του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων προς τη Διεύθυνση Οργανωτικής και Ακαδημαϊκής Ανάπτυξης, Τμήμα Δ΄ Φοιτητικών Θεμάτων και Υποτροφιών. Υπενθυμίζεται ότι οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αναζητούν την παρούσα προκήρυξη στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων: http://www.minedu.gov.gr/ypotrofies-klirodotimata-m

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την σχετικη προκήρυξη